Podwajanie liter w języku angielskim - prosty sposób na zapamiętanie!

Często zastanawiacie się pewnie kiedy podwoić ostatnią literę przed dodaniem końcówki. W niektórych podręcznikach jest napisane, że jak jest krótkie słowo, to należy podwoić. Trudno o mniej precyzyjną „zasadę”. Co to znaczy „krótkie słowo”? Jednosylabowe? Zarówno cook, talk, jak i swim są „krótkie” i jednosylabowe, a piszemy cooking, talking i swimming. Dlaczego zatem tylko przy swim podwoiliśmy ostatnią literę?

  

Poprawna zasada jest precyzyjna i prosta do zapamiętania, można ją nazwać zasadą 1-1-1. Jeśli słowo ma jedną sylabę, zakończone jest na 1 samogłoskę, a poprzedzone jest 1 samogłoską i dodajemy końcówkę zaczynającą się na samogłoskę (np. -ing, -ed, -er, -est, -y), to podwajamy ostatnią literę.

 

Najlepiej zobrazować to na przykładach:

 

swim + ing = swimming

 

beg + ing = begging

 

plan + ed = planned

 

stop + ed = stopped

 

run + er = runner

 

up + er = upper

 

hot + est = hottest

 

thin + est = thinnest

 

sun + y = sunny

 

fog + y = foggy

 

Dlatego we wspomnianych wcześniej cook czy talk nie podwajamy ostatniej litery, bo nie podlegają zasadzie 1-1-1: cook ma 1 sylabę, na końcu 1 spółgłoskę, ale przedostatnie są 2 samogłoski obok siebie; talk ma 1 sylabę, ale 2 spółgłoski na końcu.

 

Warto również wspomnieć o zasadzie 2-1-1, gdzie jak łatwo się domyślić ze wzoru, tak samo się dzieje, gdy słowo ma 2 sylaby (i co bardzo ważne - ta druga sylaba jest akcentowa), zakończone jest na 1 samogłoskę, a poprzedzone jest 1 samogłoską i dodajemy końcówkę zaczynającą się na samogłoskę, to podwajamy ostatnią literę, np.:

 

begin + er = beginner

 

permit + er = permitted

 

Warto pamiętać, że to druga sylaba musi być akcentowana, bo jak jest pierwsza, to zasada 2-1-1 nie obowiązuje, np.:

 

visit + ed = visited

Kontakt     UK: (+44) 203 026 9051     POL: (+48) 12 444 6929     SKYPE: edoo.pl

 

Od 2004 roku szkoła językowa edoo.pl prowadzi internetowe kursy językowe. Od tego czasu kilka tysięcy naszych uczniów miało okazję wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach, głównie w kursach angielskiego przez internet. Wykorzystując kształtowaną przez nas latami, metodę nauki online,  możemy dziś zaproponować każdemu posiadającemu dostęp do Internetu skuteczny i wygodny sposób zdobywania wiedzy. W edoo.pl wszystkie kursy online prowadzone są przez "żywych" lektorów, w "czasie rzeczywistym". Obecnie szkoła prowadzi kursy językowe w trzech językach: Angielski OnLine (angielski przez Skype), Niemiecki Online (niemiecki przez Skype) oraz Hiszpański OnLine (hiszpański przez Skype) oraz Francuski OnLine (francuski przez Skype). Zajęcia z  grupy angielski on-line prowadzone są w ramach kursów:  Standard English Course, Angielski Na Emigracji, Business English Course, Exam Preparation Courses, Customized Course. Kursy  z serii niemiecki on-line to: Deutsch als Fremdsprache oraz Niemiecki na emigracji. Kursy hiszpańskiego on-line: Curso Estándar de Español oraz Hiszpański Na Emigracji.