Wymowa "th" - część 1

Wymowa dźwięków stojących za literami "th" potrafi być dla Polaka trudna, gdyż takie dźwięki nie istnieją w języku polskim. Lecz wymowa ich jest dość łatwa, jeśli tylko wie się, jak to robić. A więc jak?

Zacznijmy od tego, że są dwa różne dźwięki przedstawione przez te litery, jeden dźwięczny, drugi bezdźwięczny. Dziś zajmiemy się bezdźwięcznym.

Polacy, nie wiedząc jak dokładnie wymawiać takie słowa jak "thanks" czy "think", wymawiają je, jakby na początku ich stał dźwięk [f]. A wystarczy wprowadzić drobną zmianę, by z niepoprawnego [f] powstało poprawne [θ].

Wystarczy powiedzieć [f], ale mówiąc to wystawić koniuszek języka między zęby, i wtedy wymawiamy właśnie [θ]. Wystarczy teraz to tylko odpowiednio dużo razy powtórzyć, i już się umie. Na początku proponuję sam ten dźwięk powtarzać, potem w prostych słowach, jak "think", "thanks" czy "three", na koniec w zdaniach. Można też posłużyć się tzw. "tongue twister", czyli zdaniem specjalnie skonstruowanym, by ćwiczyć trudną wymowę, czyli np. polskie "W Szczebrzeszynie...". Jest wiele takich na "th", ja zaprezentuję jeden, który sam wymyśliłem:

Three free trees.

Czyli: Trzy wolne drzewa. Jak widać, słowa tu użyte obok "three" to te, które najczęściej błędnie są przez Polaków wymawiane zamiast niego. Mówiąc poprawnie wszystkie 3 widać, że jest między nimi różnica i nasi rozmówcy naprawdę słyszą "wolny" albo "drzewo", jeśli źle wymówimy "trzy", więc lepiej tego nie bagatelizować.

A następnym razem zajmiemy się wymową dźwięcznego "th".


Kontakt     UK: (+44) 203 026 9051     POL: (+48) 12 444 6929     SKYPE: edoo.pl

 

Od 2004 roku szkoła językowa edoo.pl prowadzi internetowe kursy językowe. Od tego czasu kilka tysięcy naszych uczniów miało okazję wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach, głównie w kursach angielskiego przez internet. Wykorzystując kształtowaną przez nas latami, metodę nauki online,  możemy dziś zaproponować każdemu posiadającemu dostęp do Internetu skuteczny i wygodny sposób zdobywania wiedzy. W edoo.pl wszystkie kursy online prowadzone są przez "żywych" lektorów, w "czasie rzeczywistym". Obecnie szkoła prowadzi kursy językowe w trzech językach: Angielski OnLine (angielski przez Skype), Niemiecki Online (niemiecki przez Skype) oraz Hiszpański OnLine (hiszpański przez Skype) oraz Francuski OnLine (francuski przez Skype). Zajęcia z  grupy angielski on-line prowadzone są w ramach kursów:  Standard English Course, Angielski Na Emigracji, Business English Course, Exam Preparation Courses, Customized Course. Kursy  z serii niemiecki on-line to: Deutsch als Fremdsprache oraz Niemiecki na emigracji. Kursy hiszpańskiego on-line: Curso Estándar de Español oraz Hiszpański Na Emigracji.