You have the right to remain silent…

alt

Wszyscy znamy te słowa z amerykańskich filmów – wypowiadane przez policjanta do aresztowanego…

You have the right to remain silent. Anything you say can and will be used against you in a court of law. You have the right to have an attorney present during questioning. If you cannot afford an attorney, one will be appointed for you.

Ale pewnie nie każdy wie, że formułka mówiona (albo odczytywana) przez stróża prawa ma swoją nazwę. Są to „prawa Mirandy” (Miranda rights). Choć to określenie powstało od jego nazwiska, Ernesto Miranda nie zapisał się niczym chwalebnym w historii USA. Już od najmłodszych lat wchodził w konflikt z prawem, dopuścił się licznych kradzieży, pobić i włamań. Jednak największą jego zbrodnią było uprowadzenie i zgwałcenie młodej kobiety. Przyznał się do popełnienia przestępstwa i został skazany, jednak po kolejnych apelacjach Sąd Najwyższy USA uznał, że jego przyznanie się do winy nie może być traktowane jako dowód, gdyż wcześniej nie został poinformowany o prawie do milczenia.

„Masz prawo zachować milczenie. Wszystko, co powiesz, może być użyte przeciwko tobie. Masz prawo do adwokata podczas przesłuchania, a jeżeli cię na niego nie stać, zapewnimy ci adwokata z urzędu”.

Obyśmy słyszeli te słowa tylko w amerykańskich filmach!


Autor: Joanna Wons


Kontakt     UK: (+44) 203 026 9051     POL: (+48) 12 444 6929     SKYPE: edoo.pl

 

Od 2004 roku szkoła językowa edoo.pl prowadzi internetowe kursy językowe. Od tego czasu kilka tysięcy naszych uczniów miało okazję wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach, głównie w kursach angielskiego przez internet. Wykorzystując kształtowaną przez nas latami, metodę nauki online,  możemy dziś zaproponować każdemu posiadającemu dostęp do Internetu skuteczny i wygodny sposób zdobywania wiedzy. W edoo.pl wszystkie kursy online prowadzone są przez "żywych" lektorów, w "czasie rzeczywistym". Obecnie szkoła prowadzi kursy językowe w trzech językach: Angielski OnLine (angielski przez Skype), Niemiecki Online (niemiecki przez Skype) oraz Hiszpański OnLine (hiszpański przez Skype) oraz Francuski OnLine (francuski przez Skype). Zajęcia z  grupy angielski on-line prowadzone są w ramach kursów:  Standard English Course, Angielski Na Emigracji, Business English Course, Exam Preparation Courses, Customized Course. Kursy  z serii niemiecki on-line to: Deutsch als Fremdsprache oraz Niemiecki na emigracji. Kursy hiszpańskiego on-line: Curso Estándar de Español oraz Hiszpański Na Emigracji.