"Lie" i "lay" - często mylące się słowa

Oba słowa bardzo często są mylone w języku angielskim, bo są podobne w zapisie, podobne w wymowie, i na dodatek podobne w znaczeniu. Który więc co znaczy?

Najpierw wymowa obu:

lie [laj]

lay [lej]

"Lie" ma dwa znaczenia. Pierwsze to "kłamać" i to akurat nie sprawia problemu, zazwyczaj o tym pamiętamy. Jest to czasownik regularny, więc czas przeszły to "lied".

Drugie znaczenie "lie" jest mylące z "lay", bo "lie" znaczy też "leżeć", i wtedy jest czasownikiem nieregularnym, który odmienia się:

lie - lay - lain

Czyli jak widać, żeby było ciekawiej, trzeba pamiętać, że czas przeszły od "lie" to "lay". Zaś samo "lay" znaczy "kłaść" i też jest nieregularne:

lay - laid - laid

Warto porównać zdania:

She lies on her bed every day. - Ona leży na łóżku codziennie.

She lay on her bed yesterday. - Ona leżała na łóżku wczoraj.

She lays her book on her bed when she gets back from school. - Ona kładzie swoje książki na łóżku, kiedy wraca ze szkoły.

Kontakt     UK: (+44) 203 026 9051     POL: (+48) 12 444 6929     SKYPE: edoo.pl

 

Od 2004 roku szkoła językowa edoo.pl prowadzi internetowe kursy językowe. Od tego czasu kilka tysięcy naszych uczniów miało okazję wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach, głównie w kursach angielskiego przez internet. Wykorzystując kształtowaną przez nas latami, metodę nauki online,  możemy dziś zaproponować każdemu posiadającemu dostęp do Internetu skuteczny i wygodny sposób zdobywania wiedzy. W edoo.pl wszystkie kursy online prowadzone są przez "żywych" lektorów, w "czasie rzeczywistym". Obecnie szkoła prowadzi kursy językowe w trzech językach: Angielski OnLine (angielski przez Skype), Niemiecki Online (niemiecki przez Skype) oraz Hiszpański OnLine (hiszpański przez Skype) oraz Francuski OnLine (francuski przez Skype). Zajęcia z  grupy angielski on-line prowadzone są w ramach kursów:  Standard English Course, Angielski Na Emigracji, Business English Course, Exam Preparation Courses, Customized Course. Kursy  z serii niemiecki on-line to: Deutsch als Fremdsprache oraz Niemiecki na emigracji. Kursy hiszpańskiego on-line: Curso Estándar de Español oraz Hiszpański Na Emigracji.