"Must" vs "have to" - kiedy używamy którego?

Zapewne z jednym, jak i z drugim czasownikiem się spotkaliście, jak i wiecie, że oba znaczą „musieć”. Czy zatem obojętnie którego czasownika można zawsze użyć, czy może są między nimi jakieś różnice?

 

Zapewne większość z Was ma tak, że jak chce użyć czasownika „musieć”, to w pierwszej kolejności używa must. Natomiast prawda jest taka, że o wiele częściej powinno używać się have to, niż must. Oczywiście czasem można użyć jednego lub drugiego bez większej różnicy w znaczeniu.

 

Have to używa się zawsze tam, gdzie mówimy, że jest potrzeba zrobienia czegoś, nakaz, prawo, zewnętrzne „przykazanie”, ogólna konieczność, np.:

 

I have to work to earn money. - Muszę pracować, by zarabiać pieniądze („życie” tego ode mnie wymaga”)

 

Children often have to wear uniforms at school. - Dzieci często muszą nosić mundurki w szkole (bo takie jest rozporządzenie).

 

I have to go and buy some bread. - Muszę iść i kupić chleb (bo mi się skończył, więc jego brak tego „wymaga”).Must używane jest, jak my osobiście czujemy, że musimy coś zrobić, albo mówimy w konkretnej sytuacji, że według nas ktoś musi coś zrobić („mocno” tego wymagamy od tej osoby), np.:

 

I must lose some weight. - Muszę trochę schudnąć (ja sobie to nakazuję).

 

You must quit smoking. - Musi Pan rzucić palenie („mocne” przykazanie od lekarza dla pacjenta).Czasami oba wyrażenie mogą być używane wymiennie, szczególnie jeśli chodzi o rekomendacje, np.:

 

You must/have to see that film, it's fantastic! - Musisz zobaczyć ten film, jest fantastyczny!lub gdy są jakieś nakazy, szczególnie, gdy dotyczą bezpieczeństwa, np.:

 

You have to/must wear a hard hat here. - Tutaj trzeba nosić kask ochronny.

 

 

 

Jeśli chodzi o zaprzeczenia, czyli mustn't i don't have to, to w ich przypadku jest więcej różnic i nimi zajmiemy się w kolejnym wpisie.

Kontakt     UK: (+44) 203 026 9051     POL: (+48) 12 444 6929     SKYPE: edoo.pl

 

Od 2004 roku szkoła językowa edoo.pl prowadzi internetowe kursy językowe. Od tego czasu kilka tysięcy naszych uczniów miało okazję wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach, głównie w kursach angielskiego przez internet. Wykorzystując kształtowaną przez nas latami, metodę nauki online,  możemy dziś zaproponować każdemu posiadającemu dostęp do Internetu skuteczny i wygodny sposób zdobywania wiedzy. W edoo.pl wszystkie kursy online prowadzone są przez "żywych" lektorów, w "czasie rzeczywistym". Obecnie szkoła prowadzi kursy językowe w trzech językach: Angielski OnLine (angielski przez Skype), Niemiecki Online (niemiecki przez Skype) oraz Hiszpański OnLine (hiszpański przez Skype) oraz Francuski OnLine (francuski przez Skype). Zajęcia z  grupy angielski on-line prowadzone są w ramach kursów:  Standard English Course, Angielski Na Emigracji, Business English Course, Exam Preparation Courses, Customized Course. Kursy  z serii niemiecki on-line to: Deutsch als Fremdsprache oraz Niemiecki na emigracji. Kursy hiszpańskiego on-line: Curso Estándar de Español oraz Hiszpański Na Emigracji.