Are you gonna read this?

alt

 

Zamierzacie to przeczytać? Bo o to pytam w tytule wpisu. Why should I wanna read this? - możecie zapytać, czyli czemu powinienem/powinnam chcieć to przeczytać? Because it's kinda important to know this. Tak, to dość (dosł. tak jakby) ważne, by to znać. Czy już wiecie, o czym dziś napiszę?

 

W języku angielskim, mówiąc szybko, często łączy się niektóre słowa. Zazwyczaj słychać to w mowie, ale okazjonalnie można spotkać te słowa również zapisane w skrócony sposób.

Do najpopularniejszych takich skrótów należą:

 

gonna = going to

I'm gonna buy this. = I'm going to buy this. - Kupię to./Zamierzam to kupić.

 

wanna = want to

I don't wanna do this. = I don't want to do this. - Nie chcę tego robić.

 

gotta = got to, a tak naprawdę bierze się to od całego wyrażenia have got to, co oznacza to samo, co have to

I gotta go. = I've got to go. - Muszę już iść.

 

kinda/sorta = kind of/sort of

Those two expressions are kinda similar. = Those two expressions are kind of similar. - Te dwa wyrażenia są tak jakby podobne (bo są).

 

lotsa = lots of/a lot of

Lotsa cream, lotsa sugar. = A lot of cream, lots of sugar. - Dużo śmietanki, dużo cukru. (czy ktoś pamięta, która postać i w jakim bardzo znanym filmie to wypowiedziała?)

 

Pozostaje jeszcze grupa tzw. perfect modals, czyli czasowników modalnych traktujących o przeszłości:

 

shoulda = should have

I shoulda done that. = I should have done that. - Powinienem/Powinnam był/a to zrobić.

 

coulda = could have

You coulda got killed! = You could have got killed! - Mogłeś zginąć!

 

woulda = would have

That woulda been nice. = That would have been nice. - To byłoby miłe.

 

musta = must have

It musta been love. = It must have been love. - To musiała być miłość. (czy z kolei ktoś pamięta wykonawców tej piosenki?)

 

Warto o tym wiedzieć, gdyż może to ułatwić Wam zrozumienie co do Was mówią. Musicie zatem to zapamietać: you gotta remember that!

 

Kontakt     UK: (+44) 203 026 9051     POL: (+48) 12 444 6929     SKYPE: edoo.pl

 

Od 2004 roku szkoła językowa edoo.pl prowadzi internetowe kursy językowe. Od tego czasu kilka tysięcy naszych uczniów miało okazję wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach, głównie w kursach angielskiego przez internet. Wykorzystując kształtowaną przez nas latami, metodę nauki online,  możemy dziś zaproponować każdemu posiadającemu dostęp do Internetu skuteczny i wygodny sposób zdobywania wiedzy. W edoo.pl wszystkie kursy online prowadzone są przez "żywych" lektorów, w "czasie rzeczywistym". Obecnie szkoła prowadzi kursy językowe w trzech językach: Angielski OnLine (angielski przez Skype), Niemiecki Online (niemiecki przez Skype) oraz Hiszpański OnLine (hiszpański przez Skype) oraz Francuski OnLine (francuski przez Skype). Zajęcia z  grupy angielski on-line prowadzone są w ramach kursów:  Standard English Course, Angielski Na Emigracji, Business English Course, Exam Preparation Courses, Customized Course. Kursy  z serii niemiecki on-line to: Deutsch als Fremdsprache oraz Niemiecki na emigracji. Kursy hiszpańskiego on-line: Curso Estándar de Español oraz Hiszpański Na Emigracji.