BORROW vs LEND, czyli jak to w końcu zapamiętać

alt

 

Pożyczanie to problematyczna sprawa. Pomijając potencjalne problemy związane z obawą, czy pożyczona rzecz zostanie nam oddana czy nie, pożyczanie jest problematyczne jeszcze z jednego powodu. W języku angielskim są dwa słowa na pożyczanie: borrow i lend. Jedno oznacza "pożyczać coś od kogoś", drugie oznacza "pożyczyć coś komuś". Jak to efektywnie i łatwo zapamiętać?

Pomocne będzie tu skojarzenie tych słów z językiem polskim, szczególnie słowa borrow. Oznacza ono „pożyczać coś od kogoś”. A jak pożyczamy coś od kogoś, to bierzemy. Czyli warto skojarzyć borrow z polskim słowem „brać”, gdyż też zaczyna się na literę B i oba słowa mają w środku literę R:

 

BoRRow - BR

 

Can I borrow $20 from you? - Czy mogę od Ciebie pożyczyć 20 dolarów?

 

Co do lend, to przede wszystkim jak zapamiętacie które „pożyczać” oznacza borrow, to nie będzie problemu z tym drugim słowem; poza tym, skoro pożyczając komuś dajemy tej osobie coś, to można zapamiętać, że na tą samą literę - D - zarówno kończy się słowo lend, jak zaczyna „dawać”:

 

lenD - Dawać

Can you lend me $20? - Czy możesz mi pożyczyć 20 dolarów?

 


Na koniec warto również zapamiętać 2 użyteczne wyrażenia z lend:

 

lend/give a hand – podać pomocną dłoń, pomóc

 

Could you lend me a hand, please? - Czy mógłbyś mi pomóc, proszę?

 

lend an ear – wysłuchiwać (pozwolić komuś, aby nam się „wyżalił”)

 

She will always lend you an ear. - Ona Cię zawsze wysłucha.Kontakt     UK: (+44) 203 026 9051     POL: (+48) 12 444 6929     SKYPE: edoo.pl

 

Od 2004 roku szkoła językowa edoo.pl prowadzi internetowe kursy językowe. Od tego czasu kilka tysięcy naszych uczniów miało okazję wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach, głównie w kursach angielskiego przez internet. Wykorzystując kształtowaną przez nas latami, metodę nauki online,  możemy dziś zaproponować każdemu posiadającemu dostęp do Internetu skuteczny i wygodny sposób zdobywania wiedzy. W edoo.pl wszystkie kursy online prowadzone są przez "żywych" lektorów, w "czasie rzeczywistym". Obecnie szkoła prowadzi kursy językowe w trzech językach: Angielski OnLine (angielski przez Skype), Niemiecki Online (niemiecki przez Skype) oraz Hiszpański OnLine (hiszpański przez Skype) oraz Francuski OnLine (francuski przez Skype). Zajęcia z  grupy angielski on-line prowadzone są w ramach kursów:  Standard English Course, Angielski Na Emigracji, Business English Course, Exam Preparation Courses, Customized Course. Kursy  z serii niemiecki on-line to: Deutsch als Fremdsprache oraz Niemiecki na emigracji. Kursy hiszpańskiego on-line: Curso Estándar de Español oraz Hiszpański Na Emigracji.