fbpx

Jak wybrać kurs angielskiego dla dziecka?

 

Ilość zajęć w grafiku przeciętnego dziecka jest znacznie większa niż wtedy, gdy my - rodzice - byliśmy w wieku naszych pociech. Wszyscy chcemy dać naszym dzieciom jak największe możliwości, jak najlepiej przygotować je do życia w globalnym świecie.

Oprócz zajęć sportowych, takich jak piłka nożna, gimnastyka czy pływanie, zwykle obowiązkowym punktem są dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Dwa treningi w tygodniu plus dwa zajęcia z dodatkowego angielskiego oznaczają więc aż 4 godziny zajęć pozalekcyjnych w tygodniu, a przypadki gdy zajęć jest więcej nie należą do rzadkości.

Do tego dochodzi odrabianie zadań domowych i przygotowania do sprawdzianów co sprawia, że nasze dzieci są często przemęczone i brakuje im czasu na zabawę i relaks.

O ile zajęcia nie są zlokalizowane w szkole lub w bliskim sąsiedztwie domu oznacza to konieczność dojazdu dla dzieci, a dla rodziców kłopot z dowozem. Któż z nas nie zna uczucia nerwowego ścisku w okolicach żołądka, gdy pędząc z pracy spieszymy się by zdążyć do domu i zawieźć dziecko na zajęcia, by po przekroczeniu progu zobaczyć wymowny wzrok dziecka i usłyszeć wypowiedziane z żalem "Znowu się spóźnimy!"

Jak zatem podjąć najlepszą decyzję odnośnie zajęć dodatkowych, na przykład z języka angielskiego?

Do wyboru mamy tak zwykle trzy rozwiązania:  stacjonarną szkołę językową, korepetycje oraz coraz popularniejsze szkoły językowe online.

Każda z powyższych możliwości ma swoje zalety i wady. Aby wybrać jak najdogodniejszą opcję, przyjrzyjmy się więc ich „blaskom” i „cieniom”:


Lokalna szkoła językowa

Zazwyczaj, o ile nie mieszkamy na całkowitym odludziu, skorzystać możemy z licznych ofert stacjonarnych szkół językowych. Pod uwagę bierzemy cenę kursu, która w przypadku zajęć grupowych jest niższa i lokalizację – im bliżej miejsca zamieszkania, tym lepiej. Z ulgą powierzamy nasze dziecko doświadczonym lektorom i czekamy na rezultaty.
Zajęcia grupowe mają również dodatkową zaletę integracji z rówieśnikami i możliwości wykorzystania nowo poznanych zwrotów w konwersacji. Jednak czy takie zajęcia dadzą nam zoptymalizowane efekty? Nauka w grupie jest niewątpliwie bardzo korzystna ale często lektor nie jest w stanie poświęcić maksymalnej uwagi dla każdego kursanta. Zdarza się, że słabsi uczniowie pozostają w tyle za grupą co prowadzi do stresu i zniechęcenia, lepsi zaś zwykle muszą czekać na resztę grupy.

Kolejnym aspektem, niezwykle istotnym przy podjęciu decyzji, jest prozaiczne dotarcie na zajęcia. Pół biedy jeśli jesteśmy zmotoryzowani i możemy w krótkim czasie dowieźć nasze dziecko do szkoły. Gorzej, gdy musimy polegać na transporcie publicznym i na dodatek działamy pod presją czasu wywołaną przez nasz wypełniony po brzegi grafik.

Co zamiast?

Mamy również opcję wygodniejszą – stare, dobre korepetycje. Coraz więcej nauczycieli i lektorów oferuje swoje usługi „z dojazdem do ucznia”, co znacznie ułatwia sprawę. Zajęcia mogą odbyć się w zaciszu domowym, w przyjaznym dla dziecka otoczeniu, z mamą i tatą w sąsiednim pomieszczeniu. Jednakże, taki korepetytor to, bądź co bądź, obca osoba i możemy czuć się skrępowani jej obecnością, a z drugiej strony nie chcemy zostawiać dziecka samego w domu.
Obecnie na rynku korepetytorskim widnieje całe mnóstwo ofert, ceny wahają się między 25zl a nawet i ponad 100zl.  Często, najniższe ceny oferują studenci lub uczniowie szkół średnich, którzy nie są profesjonalnymi lektorami.

Korepetycje pozwalają na zastosowanie indywidualnego podejścia i cała uwaga nauczyciela skupiona jest na uczniu, co zdecydowanie zwiększa efektywność nauki. Lekcje prywatne jednak, to nie zajęcia w szkole językowej – brak tutaj solidnego programu nauczania i bogactwa materiałów edukacyjnych. Często też, lekcje takie przeradzają się głównie w pomoc przy zadaniu domowym, czy przygotowaniu do sprawdzianu, przez co uczeń nie rozwija i nie poszerza swojej wiedzy językowej.

Nauka przed komputerem? Czy to ma sens?

Trzecią i coraz powszechniejszą opcją jest nauka angielskiego online. Nie mamy tutaj na myśli korzystania z różnorakich aplikacji czy stron internetowych z dostępnymi materiałami do samodzielnej nauki, ale regularny kurs językowy zupełnie jak w szkole językowej stacjonarnej.

No, może nie zupełnie taki sam bo znacznie wygodniejszy, zarówno dla dziecka jak i dla rodziców.

Jedyne, czego potrzebujemy do rozpoczęcia kursu to zainstalowany komunikator Skype lub Zoom i dostęp do internetu. O wybranej przez nas porze, lektor ze szkoły językowej łączy się z naszym dzieckiem za pośrednictwem komunikatora i mając do dyspozycji całą gamę materiałów edukacyjnych prowadzi lekcję.
Komfort  nauki bez wychodzenia z domu? W dobie internetu staje się to normą. Skype i Zoom dzięki opcji video chat sprawiają, że uczeń czuje się tak, jakby nauczyciel siedział tuż obok. Ponadto, lekcje takie uatrakcyjniają nowoczesne materiały audio i video, co pomaga w rozwijaniu wszystkich umiejętności językowych: słuchanie, czytanie, pisanie (tak, tak, dzięki dokumentom Google dziecko może ćwiczyć nawet pisownię!), a co najważniejsze – mówienie. W szkole Edoo.pl pracują również lektorzy, którzy są native speakerami, co jest dodatkową zaletą – dziecko uczy się rozumieć i mówić w obcym języku w sposób naturalny, co znacznie zwiększa efektywność kursu.

Jeśli wciąż nie możemy się zdecydować, warto skorzystać z oferty darmowej lekcji próbnej i przekonać się, czy taka metoda i sposób nauki angielskiego odpowiada nam, a zwłaszcza naszemu dziecku. Profesjonalizm i wygoda to w końcu nadrzędne czynniki, jakie powinniśmy brać pod uwagę, a tymi szkoły online z pewnością mogą się poszczycić.

O tym jak wygląda kurs angielskiego online dla dzieci możesz przekonać się zapisując dziecko na bezpłatną lekcję pokazową w Edoo.pl

 

 

Autor:

Justyna Kułakowska - Kot, Specjalistka w zakresie nauczania online ze szkoły językowej Edoo.pl

Kontakt       POL: (+48) 12 444 6929     SKYPE: edoo.pl