fbpx

Native speaker czy polski lektor? Wybieramy nauczyciela dla dziecka.

 

Zapisując dziecko na kurs języka angielskiego, stajemy zwykle przed wyborem: native speaker czy polski lektor? Taką opcję wyboru posiadają w swej ofercie szkoły językowe, zarówno te stacjonarne jak i online. Czym kierować się przy podjęciu decyzji? Czy wiek dziecka ma znaczenie? A co najważniejsze – czy nasza pociecha poradzi sobie w komunikacji z osobą natywną? Pytania się mnożą ale postaramy się tutaj rozwiać Państwa wątpliwości.

“I don't understand”

Najczęstszą obawą przed wyborem zajęć z native speakerem jest kwestia porozumienia. Dziecko na zajęciach z lektorem posługującym się tylko i wyłącznie językiem angielskim nie ma możliwości “przeskoczenia” bezpiecznie na język ojczysty w przypadku niezrozumienia pytania czy polecenia. Wbrew pozorom, jest to główną zaletą takich zajęć. Uczeń nie mający do dyspozycji deski ratunkowej w postaci języka polskiego, przestawia się na porozumiewanie w języku obcym i siłą rzeczy “zmuszony” jest do komunikacji.

A co jeśli nasze dziecko jest bardzo nieśmiałe i istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że taka sytuacja może je zestresować? Umiejętnie wyszkolony, doświadczony lektor zastosuje odpowiednie metody, tak indywidualizując i prowadząc kurs, że nawet najbardziej wycofany uczeń poradzi sobie na lekcji. Pomoce wizualne, gry, zabawy, a także przyjazna atmosfera potrafią zdziałać cuda.

W polskich szkołach, w których lekcje odbywają się w grupach, nie ma zbyt wielu okazji do ćwiczeń praktycznych w zastosowaniu języka angielskiego. Duża liczebność uczniów w klasie, nacisk głównie na teorię, nie pozostawia zbyt wiele miejsca na konwersację i komunikację.
Bardzo często też, nauczyciel wyjaśnia aspekty językowe w języku polskim i dziecko nie ma szans na osłuchanie się z “żywym” angielskim.Owszem, dzieci poznają tajniki gramatyki i zapamiętują całe tony słownictwa, ale co z tego, jeśli podczas wyjazdu za granicę mają trudności w zwykłym porozumiewaniu się?
Na indywidualnych zajęciach z native speaker'em dziecko koncentruje się głównie na praktycznym zastosowaniu poznanych wyrażeń, słówek, ma okazję konwersować i rzeczywiście używać języka angielskiego w praktyce a nie jedynie teorii.

Lęk przed popełnieniem błędu

To co powstrzymuje zarówno uczniów dorosłych jak i dzieci przed próbą komunikacji w języku angielskim to lęk przed popełnieniem błędu. Uczeń czasem woli milczeć niż wypowiedzieć zdanie niepoprawnie. Zapominamy często, że nawet Brytyjczykom czy Amerykanom zdarza się popełniać błędy gramatyczno-leksykalne. A czy my Polacy zawsze wysławiamy się podręcznikowo? Oczywiście, że nie. Język to mowa codzienna, często niedoskonała, a jej głównym celem jest komunikacja. Na nią właśnie kładzie się nacisk podczas zajęć konwersacyjnych z native speakerem. Uczeń, któy obcuje na co dzień z językiem angielskim słuchając i używając go w mowie, z czasem zaczyna mówić poprawnie.

Zdarza się, że młodsi uczniowie frustrują się i denerwują, bo wydaje im się, że kompletnie nic nie rozumieją, nie potrafią odpowiednio zareagować. Nie zdają sobie jednak sprawy, że słuchając mowy native speaker'a przyzwyczajają się do melodii i rytmu języka, z czasem wychwytując z niego coraz więcej sensu i znaczeń. To zupełnie jak z nauką języka ojczystego – małe dzieci uczą się poprzez kontekst wypowiedzi i skojarzenia – taką samą metodą uczymy się na zajęciach z osobą natywną.
Nie ważne jest również rozumienie słowo w słowo zdania wypowiedzianego w języku angielskim. Najważniejsze jest zrozumienie ogólne i odpowiednia reakcja językowa.
Czy warto skorzystać z oferty zajęć z lektorem, który jest native speakerem? Jeśli zależy nam na rozwijaniu swobody wypowiedzi w konwersacji to odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!

W przyjaznej atmosferze zacisza domowego, nasze dziecko będzie miało okazję ćwiczyć komunikowanie się w języku angielskim a doświadczony lektor pokieruje kursem tak, by uczeń bez trudu pokonał barierę językową i śmiało konwersował z osobami anglojęzycznymi.

O tym jak wygląda kurs angielskiego online dla dzieci możesz przekonać się zapisując dziecko na bezpłatną lekcję pokazową w Edoo.pl

 

 Autor:

Justyna Kułakowska - Kot, Specjalistka w zakresie nauczania online ze szkoły językowej Edoo.pl

Kontakt       POL: (+48) 12 444 6929     SKYPE: edoo.pl