fbpx

Co zrobilibyście z milionem funtów?


Co zrobilibyście, gdyby udało się Wam wygrać dziesięć milionów dolarów? To trudne, a zarazem przyjemne pytanie jest tylko pretekstem, aby zaznajomić Was z zasadami korzystania z drugiego okresu warunkowego. Ale najpierw zapraszamy do obejrzenia materiału video.

Second conditonal, czyli drugi okres warunkowy to konstrukcja, która często sprawia nam kłopoty, zwłaszcza jeśli chodzi o język mówiony. Wystarczy jednak opanować kilka prostych zasad, aby zacząć posługiwać się nią prawidłowo.

Nagabujący przechodniów prezenterzy zapytają: What would you do, if you won ten million dollars? What would you do, if you won ten million pounds?Odpowiedź mogłaby brzmieć na przykład tak: I would quit my job. I would put it in the bank.

Drugiego okresu warunkowego używamy, gdy zastanawiamy się nad sytuacją mało prawdopodobną, dotyczącą teraźniejszości, czasem również przyszłości. Uproszczony polski odpowiednik pytania w tej konstrukcji to: „Co by było, gdyby...”.


Jak budujemy zdania z wykorzystaniem drugiego okresu warunkowego?


If + Past Simple + would i bezokolicznik bez „to”, np.

If I won ten million dollars, I would be happy.

Gdybym wygrał(a) 10 milionów dolarów, to był(a)bym szczęśliwy(a).


Uwaga! Po I zamiast was stawiamy zazwyczaj were (w drugim okresie warunkowym jest to akurat możliwe, w innych przypadkach z zasady nie):

If I were a millionaire, I would buy an apartment in New York.

Gdybym był(a) milionerem(ką), to kupił(a)bym mieszkanie w Nowym Jorku.


Warto zauważyć, że w mowie potocznej często skracamy, co tylko się da. Nie inaczej jest i tym razem. Would możemy w większości przypadków skrócić do 'd:

I'd be happy. = I would be happy.


Konstrukcja ta przyda się z pewnością podczas przyjacielskiej rozmowy, gdy potrzebujemy czyjejś porady i chcemy zapytać się, co ktoś zrobiłby na naszym miejscu. Mówimy wtedy: What would you do, if you were me?Zapytana osoba odpowiada: If I were you, I would...


Autorka: Aleksandra Brożek


Kontakt       POL: (+48) 12 444 6929     SKYPE: edoo.pl