Enjoy English Enjoy LivingJęzyk to podstawa. Zacznij od podstaw!

'Life' znaczy po prostu 'życie'.
'Living' to sposób, w jaki żyjesz.

Różnica nieduża, a znaczenie zupełnie inne.
Nawet niewielka poprawa języka przyniesie
kolosalną zmianę w jakości Twojego życia.

Dlatego: Enjoy English, Enjoy Living!

Główny sponsor kampanii

 

Edoo.pl szkoła językowa on-line

 

 

Patroni medialni

 

Patroni Główni:

 

expressPolacyang.pl

 

Patroni Wspierający:

 

Pracanowy czasLejdizLinkgoniec.compolnews.co.ukmyplymouth

British English vs. American English 

Język angielski, wbrew swojej nazwie, nie jest oficjalnie używany tylko w tym jednym kraju. Jest jeszcze Szkocja, Walia, Irlandia, Australia, Kanada oraz wiele innych miejsc, a wśród nich Stany Zjednoczone. W obecnych czasach to głównie dzięki wpływom kultury amerykańskiej oraz możliwości robienia interesów z wieloma firmami ze Stanów język angielski zyskuje na coraz większej popularności. Aż dziw bierze, że oficjalnie nie mówimy jeszcze w języku amerykańskim.

Skupmy się na różnicach między dwoma podstawowymi rodzajami języka angielskiego – amerykańskim i brytyjskim. Składa się na nie kilka aspektów językowych, przede wszystkim używane słownictwo, wymowa, pisownia, ale również gramatyka.

Największe różnice są dostrzegalne właśnie w słownictwie. W filmie przedstawione zostały najbardziej popularne przykłady – chips w British English (BrE) to frytki, podczas gdy w American English (AmE) to chipsy, lift (BrE) i elevator (AmE) to winda, a dla osób, które nie do końca zrozumiały, dlaczego pani obruszyła się na to, że pan komentuje jej pants, wyjaśniamy, że słowo to oznacza spodnie (AmE) oraz majtki (BrE).

Jeśli chodzi o wymowę, warto pamiętać, że w AmE wyraźnie mówią „r” po samogłoskach, np. car brzmi /ka:r/, podczas gdy w BrE tego „r” się nie wymawia – /ka:/. Dźwięk, który w BrE brzmi bardzo podobnie do „o”, jak w /got/, w AmE brzmi jak długie „a” – /ga:t/.

Co do pisowni, to najważniejsze różnice widać w końcówkach. W BrE piszemy -tre (centre) i -our (honour), a w AmE -ter (center) i -or (honor).

Natomiast jeśli chodzi o gramatykę, to warto pamiętać, że czas present perfect jest nieużywany w niektórych sytuacjach, w których w BrE naprawdę musi być użyty. W mojej opinii to jedna z niewielu wad AmE.

Tekst ukazał się na łamach partnera medialnego kampanii - magazynu Goniec.

 

 

Podaj nam swój e-mail i otrzymuj codziennie nowe słówka z wyjaśnieniami!

 

Zapisz się

 

 

 
Powered by Quick.Cms