Blog angielski Edoo

Najlepsze metody nauczania języka angielskiego – 6 sposobów nauki angielskiego

wstecz
Najlepsze metody nauczania języka angielskiego

Znajomość języka angielskiego przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nie dziwi więc fakt, że każdego roku spora część osób decyduje się na rozpoczęcie lub powrót do nauki języka. Aby mogły osiągnąć sukces powinny wybrać sposób, który będzie efektywny i pozwoli im szybko zobaczyć rezultaty. Obecnie istnieją różne metody nauczania języka. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej i sprawdźmy, które z nich są najbardziej efektywne. 

Mówiąc o tym, jak wyglądają metody nauczania języka angielskiego warto wspomnieć o tym, że są one bardzo różnorodne. Część z nich opiera się na nauce teorii a następnie późniejszym wykorzystywaniu jej w praktyce, inne kładą nacisk na naukę słownictwa i prowadzenie dialogów. Nowoczesne metody opierają się zaś na zanurzeniu się w języku czyli otaczaniu się nim jak najczęściej i w różnych formach. Niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy i w jaki sposób będziemy zaznajamiać się z językiem obcym możemy osiągnąć sukces. Warto jednak znać najbardziej popularne i skuteczne metody nauki angielskiego, by optymalnie dopasować je do swoich potrzeb, możliwości indywidualnych oraz efektu, który chcemy osiągnąć. Dlatego też przedstawiamy te z nich, które warte są uwagi. 

Poznaj metody nauczania języka angielskiego i dokonaj wyboru

Metody nauczania języka angielskiego mają różne formy, o czym z pewnością doskonale już wiesz. Tradycyjne metody opierają się przede wszystkim na studiowaniu teorii, zasad gramatyki a następnie wykorzystywania ich w praktyce. Nowoczesne metody zaś opierają się na jak najbardziej naturalnym kontakcie z angielskim w trakcie nauki języka oraz podejmowaniu niejednej formy nauki.  Wówczas nie tylko uczymy się rozmawiać w języku obcym, ale również pisać, czytać czy rozumieć wypowiadane do nas słowa. Przejmy jednak do formy poszczególnych metod nauki języków obcych. 

Pierwszą z metod, którą chcielibyśmy przedstawić jest jedna z tych, która zdecydowanie reprezentuje tradycyjne metody. Mimo upływu lat oraz stwierdzeniu, że nie pomaga szybkiemu nauczania języków obcych wciąż cieszy się sporą popularnością. Mowa o metodzie gramatyczno-tłumaczeniowej. Najczęściej była stosowana w nauce języków antycznych i łaciny, niemniej jednak spora część osób korzysta z niej również podczas nauczania języków obcych używanych w dzisiejszych czasach. Na czym polega? Mówiąc najprościej, podstawą tej metody nauczania angielskiego jest zapoznawanie się z zasadami gramatyki w teorii a następnie analizowanie tekstów w języku obcym oraz tłumaczenie zdań. Wadą tej techniki nauczania języka angielskiego jest z całą pewnością ograniczona możliwość używania języka w mowie. Mocną stroną zaś doskonałe przygotowanie ucznia do tworzenie treści pisemnych, co jest ważne dla osób przed egzaminami, oraz dla tych, którzy w pracy są odpowiedzialni za korespondencję czy prowadzenie dokumentacji w języku obcym. Niemniej jednak, tradycyjne metody coraz częściej stosowane są wyłącznie w przypadku osób posiadających wysoki poziom znajomości języka angielskiego, które chcą doprowadzić ją do perfekcji w piśmie oraz rozumieniu tekstu czytanego. 

Drugim rodzajem jest metoda naturalna, która bazuje na tej samej zasadzie, na której nauka języka angielskiego przez dzieci. To zdecydowanie najlepsza metoda nauki angielskiego, które uznawana jest również za zaliczającą się do grona metod nowoczesnych. Bardzo często jest określana również jako metoda komunikacyjna. W trakcie zajęć z wykorzystaniem tej techniki nie używa się w ogóle języka polskiego. Nauczyciel porozumiewa się wyłącznie w języku angielskim choć oczywiście dostosowuje swój poziom do stanu wiedzy uczniów. Podczas tej metody nauki angielskiego największy nacisk kładzie się na mówienie. Zasady gramatyki zajmują drugorzędną pozycję i mają być przyswojone przez uczestników zajęć naturalnie, na zasadzie indukcji czy przyswojenia. To doskonała metoda zarówno dla dzieci, jak i dla osób, które chcą po prostu porozumieć się np. podczas zagranicznej wycieczki. 

Trzecim sposobem na naukę języka obcego jest metoda Callana, która wykorzystuje techniki nauczania języka angielskiego oparte na przyswojeniu gotowych zwrotów, które można wykorzystać w konwersacji. Metoda ta była niezwykle popularna w latach 60 ubiegłego wieku, choć wciąż znajduje wielu zwolenników. Choć jej zasady nie są do końca naturalne może dawać bardzo dobre efekty. Kluczowe znaczenie ma bowiem szybkość w udzieleniu odpowiedzi na pytanie zadane przez lektora. Dzięki temu osoby, które uczą się języka tą właśnie metodą nie mają blokad przez mówieniem, które wynikają z ważenia słów oraz zastanawiania się nad poprawnością gramatyczną swojej wypowiedzi. Metoda ta sprawdzi się w szczególności w przypadku osób, które muszą radzić sobie z powtarzalnymi sytuacjami, takimi jak np. small talki czy często używane rozmówki biznesowe. 

Nie zapominajmy również o coraz popularniejszym rozwiązaniu nauki języka angielskiego jakim jest metoda „zanurzenia się w języku”.  Podobnie jak inne nowoczesne metody nauczania angielskiego opiera się ona na naturalnym kontakcie z językiem. Co ważne, nie opiera się on jednak jedynie o to czas zajęć czy korepetycji ale o codzienny, ciągły kontakt. Osoby korzystające z tej metody nauki angielskiego robią wszystko, by wciąż nim obcować: czytają artykuły w języku obcym, oglądają filmy, biorą udział w dyskusjach, słuchają muzyki czy starają się mówić po angielsku w swoim domu. Stały kontakt z językiem ma ogromne zalety i sprawia, że zarówno znajomość słówek, jak i zasad konstruowania zdań zaczyna przychodzić nam naturalnie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że tak zróżnicowane bodźce sprawiają, że uczmy się szybciej a przy tym lepiej zapamiętujemy poznawane przez nas treści. W czasach, w których mamy dostęp do sieci oraz różnorodnych materiałów „zanurzenie się w języku” jest możliwe nawet podczas pobytu w kraju. 

  Zobacz, jak wygląda nauka w Edoo.pl
  – zupełnie za darmo i bez zobowiązań. 

  Przekonaj się o skuteczności naszych zajęć,
  a może zdecydujesz się dołączyć do tysięcy zadowolonych uczniów Edoo.  Jak wybrać idealną metodę nauki języków obcych dla siebie?

  Jak więc widzisz, istnieją różnorodne metody nauczania języka angielskiego. Część z nich uznawana jest już za nieskuteczna, inne doskonale się sprawdzają i są chętnie wykorzystywane w czasie nauki. Jak jednak zorientować się czy metoda, którą proponuje nam nauczyciel lub szkoła językowa jest dla nas odpowiednia? To proste. Musimy po prostu odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących naszej osoby, planów oraz preferencji. Pozwolą one na dokonanie udanego wyboru metody. 

  Przede wszystkim zastanów się nad tym jaki jest twój cel w nauce języka angielskiego. Czy zależy ci na tym, by przygotować się pod egzamin (wówczas stawiaj na metody, które opierają się również na nauce gramatyki czy pisania), czy też chcesz po prostu bez problemu „dogadać się” podczas zagranicznych wyjazdów – wówczas stawiaj na zanurzenie się w języku lub metodę naturalną. Jeśli zaś musisz skupić się na tym, by nauczyć się słownictwa branżowego, pisania pism lub maili do klientów sprawdzi się metoda Callana, dzięki której możesz na bieżąco weryfikować swoje błędy. 

  Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyna kwestia, którą powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze metody nauki języka. Bardzo ważnym aspektem jest bowiem sprawdzenie poziomu twojej aktualnej wiedzy. Może przeprowadzić je twój nauczyciel, możesz również zdecydować się na wykonanie testu samodzielnie. W sieci nie brakuje darmowych testów poziomujących, dzięki którym dowiesz się jak powinny wyglądać twoje zajęcia. Dlaczego jest to tak ważne? To proste. O ile metoda naturalna sprawdzi się w przypadku wszystkich osób, również początkujących lub posiadających podstawową wiedzę z zakresu języka angielskiego, o tyle niektóre z metod nauki języka wymaga posiadania zasobu słownictwa czy znajomości zasad gramatyki. 

  Wybierając szkołę, zajęcia czy kurs nie decyduj się na dany sposób bez wiedzy jak wygląda on w praktyce. Metodą, którą warto rozważyć jest sprawdzenie pracy, dostępnych materiałów oraz metody stosowanej przez nauczyciela. Zapytaj o możliwość przeprowadzenia jednorazowej lekcji lub też zapisz się w danej szkole na okres próbny, Pozwoli ci to samodzielnie ocenić, czy metody nauczania języka angielskiego, jakie są stosowane w danej szkole odpowiadają twoim potrzebom oraz sprawiają, że robisz postępy. 

  Nauka online czy w szkole językowej?

  Niezależnie od tego, jaką metodę nauczania wybierzesz musisz znaleźć również odpowiednią szkołę lub kurs, który będzie się na niej opierał. W dzisiejszych czasach możesz wybierać pomiędzy zajęciami stacjonarnymi lub coraz popularniejszymi szkoleniami online. Które z nich warto wybrać? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje mocne strony.  Nauka w szkole językowej wydaje się być bardziej profesjonalna, ponieważ cały czas mamy kontakt z nauczycielem, który jest w stanie udzielić nam porad oraz skorygować nasze błędy. Co więcej, odgórnie ustalony terminarz zajęć sprawia, że musimy się zmobilizować do nauki języka angielskiego. Wydawać by więc się mogło, że wybór szkoły jest efektywniejszym rozwiązaniem. Nie możemy jednak zapominać o minusach takiego rozwiązania jak brak możliwości dopasowania terminu zajęć do swojego trybu życia  oraz czas, jaki tracimy chociażby na dojazdy. 
  Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wybór kursu prowadzonego online. Wbrew pozorom, ten sposób nauczania języków obcych również daje dobre efekty. W dzisiejszych czasach zajęcia prowadzone są przez lektora, który tak samo jak nauczyciel działa nad poprawnością naszej nauki. Lektorzy również prowadzą zajęcia z rozmów, dzięki czemu możemy używać słownictwa w praktyce. Co ważne, szkoły prowadzące zajęcia online dają nam dostęp do materiałów, często również w formie elektronicznej i mobilnej, dzięki czemu możemy uczyć się wtedy gdy chcemy i mamy na to czas. Zaletą kursów dostępnych online jest zazwyczaj niższa cena oraz elastyczność, jaką nam dają oraz lekcje indywidualne, podczas których uwaga lektora skupia się tylko na nas. Bez trudu możemy połączyć więc czas nauki języków obcych ze swoją pracą czy studiami. 

  Przeczytaj również:

  Od czego zacząć naukę języka angielskiego? 10 najważniejszych kroków

  Jak stworzyć plan nauki angielskiego?

  Jak nauczyć się angielskiego szybko i skutecznie?

  wstecz