fbpx

Rodzice często narzekają, że nie wiedzą jak zmotywować swoje dziecko do nauki. Mówię, że brakuje im pomysłów na zachęcenie dziecka do powtarzania słówek, czy gramatyki. Jeżeli jesteś jedną lub jednym z nich, to poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągawkę, jak można poradzić sobie z tym problemem:

Czytaj więcej: 6 prostych pomysłów na zmotywowanie dziecka do nauki języka

Jeżeli znasz język obcy, którego uczy się twoje dziecko, to masz w ręku narzędzie wspierające jego naukę. Warto z niego skorzystać! Możesz wspierać jego naukę poprzez wspólne używanie tego języka obcego, rozmowy i opowieści. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest pokazanie dziecku po co uczy się danego języka obcego. Że nie jest to sztuka dla sztuki, ale umożliwia praktyczną komunikację i daje wymierną korzyść.

Koniecznym elementem twojego wsparcia jest także chwalenie dziecka za każdy najmniejszy wysiłek i za drobne postępy. Dzięki temu dziecko nabierze odwagi w mówieniu i nie będzie obawiać się popełniania błędów (it’s ok to make mistakes). Poniżej znajdziesz przykłady trzech działań wspierających naukę języka obcego:

Czytaj więcej: Jak mogę pomóc mojemu dziecku w nauce języka, który znam? Poznaj 3 pomysły, które sprawią, że...

Wielu rodziców obawia się, że nie będzie w stanie pomóc swoim dzieciom w nauce języka, ponieważ sami go nie znają. Jest jednak kilka prostych sposobów wspierania nauki dzieci i młodzieży do których nie potrzeba żadnych umiejętności językowych i które warto zastosować dla korzyści dziecka, a także swojej.

Bardzo dużo daje wspólne oglądanie filmów i programów TV w obcym języku (najpierw z napisami po polsku, a potem w języku w którym oglądamy program). Takie wspólne kino domowe to nie tylko dobra rozrywka, ale także budowanie umiejętności rozumienia języka obcego ze słuchu i rozwijanie zasobu słownictwa. Nawet jeśli rodzic nie zna tego języka obcego, polskie napisy zapewnią mu dobrą rozrywkę. Podczas oglądania obcojęzycznych programów i filmów młody człowiek nieświadomie zdobywa nowe umiejętności, które potem procentują w dalszej nauce. Warto także pamiętać, żeby wspierać młodego człowieka by nie zniechęcał się, nawet jeśli nie rozumie dokładnie każdego słowa. Na początku chodzi o zrozumienie ogólnej treści. Szczegóły przyjdą same, a znaczenie wielu słów wyjaśni się z kontekstu. 

Rodzic może wejść w rolę ucznia i zachęcić dziecko aby stało się jego nauczycielem. Jeśli rodzic nie zna języka obcego, którego uczy się jego dziecko, można poprosić młodego człowieka żeby ono uczyło przy okazji jego. Można nawet zorganizować lekcję terenową, podczas której młody człowiek wyjaśni rodzicom, jak nazywają się napotkane przedmioty w danym języku obcym. Tłumacząc rodzicom nowe zagadnienia językowe dzieci i młodzież powtarzają nowe słowa i konstrukcje językowe, dzięki czemu utrwalają zdobytą wiedzę. A dla rodziców to darmowa lekcja nowego języka :)

Czytaj więcej: Jak wspierać dziecko w nauce, jeśli sami nie znamy języka?

 

Zapisując dziecko na kurs języka angielskiego, stajemy zwykle przed wyborem: native speaker czy polski lektor? Taką opcję wyboru posiadają w swej ofercie szkoły językowe, zarówno te stacjonarne jak i online. Czym kierować się przy podjęciu decyzji? Czy wiek dziecka ma znaczenie? A co najważniejsze – czy nasza pociecha poradzi sobie w komunikacji z osobą natywną? Pytania się mnożą ale postaramy się tutaj rozwiać Państwa wątpliwości.

“I don't understand”

Najczęstszą obawą przed wyborem zajęć z native speakerem jest kwestia porozumienia. Dziecko na zajęciach z lektorem posługującym się tylko i wyłącznie językiem angielskim nie ma możliwości “przeskoczenia” bezpiecznie na język ojczysty w przypadku niezrozumienia pytania czy polecenia. Wbrew pozorom, jest to główną zaletą takich zajęć. Uczeń nie mający do dyspozycji deski ratunkowej w postaci języka polskiego, przestawia się na porozumiewanie w języku obcym i siłą rzeczy “zmuszony” jest do komunikacji.

A co jeśli nasze dziecko jest bardzo nieśmiałe i istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że taka sytuacja może je zestresować? Umiejętnie wyszkolony, doświadczony lektor zastosuje odpowiednie metody, tak indywidualizując i prowadząc kurs, że nawet najbardziej wycofany uczeń poradzi sobie na lekcji. Pomoce wizualne, gry, zabawy, a także przyjazna atmosfera potrafią zdziałać cuda.

W polskich szkołach, w których lekcje odbywają się w grupach, nie ma zbyt wielu okazji do ćwiczeń praktycznych w zastosowaniu języka angielskiego. Duża liczebność uczniów w klasie, nacisk głównie na teorię, nie pozostawia zbyt wiele miejsca na konwersację i komunikację.
Bardzo często też, nauczyciel wyjaśnia aspekty językowe w języku polskim i dziecko nie ma szans na osłuchanie się z “żywym” angielskim.

Czytaj więcej: Native speaker czy polski lektor? Wybieramy nauczyciela dla dziecka.

 

Ilość zajęć w grafiku przeciętnego dziecka jest znacznie większa niż wtedy, gdy my - rodzice - byliśmy w wieku naszych pociech. Wszyscy chcemy dać naszym dzieciom jak największe możliwości, jak najlepiej przygotować je do życia w globalnym świecie.

Oprócz zajęć sportowych, takich jak piłka nożna, gimnastyka czy pływanie, zwykle obowiązkowym punktem są dodatkowe zajęcia z języka angielskiego. Dwa treningi w tygodniu plus dwa zajęcia z dodatkowego angielskiego oznaczają więc aż 4 godziny zajęć pozalekcyjnych w tygodniu, a przypadki gdy zajęć jest więcej nie należą do rzadkości.

Do tego dochodzi odrabianie zadań domowych i przygotowania do sprawdzianów co sprawia, że nasze dzieci są często przemęczone i brakuje im czasu na zabawę i relaks.

O ile zajęcia nie są zlokalizowane w szkole lub w bliskim sąsiedztwie domu oznacza to konieczność dojazdu dla dzieci, a dla rodziców kłopot z dowozem. Któż z nas nie zna uczucia nerwowego ścisku w okolicach żołądka, gdy pędząc z pracy spieszymy się by zdążyć do domu i zawieźć dziecko na zajęcia, by po przekroczeniu progu zobaczyć wymowny wzrok dziecka i usłyszeć wypowiedziane z żalem "Znowu się spóźnimy!"

Jak zatem podjąć najlepszą decyzję odnośnie zajęć dodatkowych, na przykład z języka angielskiego?

Do wyboru mamy tak zwykle trzy rozwiązania:  stacjonarną szkołę językową, korepetycje oraz coraz popularniejsze szkoły językowe online.

Każda z powyższych możliwości ma swoje zalety i wady. Aby wybrać jak najdogodniejszą opcję, przyjrzyjmy się więc ich „blaskom” i „cieniom”:

Czytaj więcej: Jak wybrać kurs angielskiego dla dziecka?

Kontakt       POL: (+48) 12 312 5326     SKYPE: edoo.pl