fbpx

Wizyta u lekarza

alt

Podczas pobytu za granicą, czasem zdarzają się nam nieprzewidziane wypadki. Jednym z nich jest konieczność wizyty lekarskiej. Ponieważ nie zawsze mamy możliwość znalezienia lekarza-rodaka lub osoby, która będzie nam służyła za tłumacza, warto znać kilka podstawowych zwrotów.

Przede wszystkim należy umówić się na wizytę, więc kiedy miły głos w słuchawce zapyta: Can I help you? (W czym mogę pomóc?) lub po prostu przedstawi się i będzie czekać na naszą odpowiedź, należy powiedzieć I’d like to make an appointment (Chcę umówić się na wizytę.) lub I’d liketo see a doctor (Chcę widzieć się z lekarzem.).

Gdy w końcu znajdziemy się gabinecie, lekarz z pewnością zapyta, co nam dolega. Może powiedzieć wtedy na przykład: What's the matter? lub What seems to be the problem? Teraz powinniśmy pokrótce przedstawić swój kłopot, mówiąc: I have a rash on my arm/leg/here. (Mam wysypkę na ręku/nodze/tutaj.), My stomach is upset (Boli mnie żołądek.), I feel dizzy (Kręci mi się w głowie.), I have diarrhea/temperature (Mam biegunkę/temperaturę.) lubI have a painhere (Tu mnie boli.).

Wówczas lekarz może zadać nam dodatkowe pytania, takie jak: Any othersymptoms?(Czy są jakieś inne objawy?), How long have you had pain/cough? (Kiedy pojawił się ból/kaszel?), Are you taking anything for it?(Czy bierze Pan/Pani jakieś leki?), Did you vomit? (Czy wystąpiły wymioty?), Are you allergic to any medications? (Czy ma Pan/Pani uczulenie na jakiś lek?).

Na koniec możemy się spodziewać się recepty (prescription) na tabletki (tablets/pills), antybiotyk (antibiotics), syrop (syrup) lub maść (ointment) i różnego rodzaju zaleceń, na przykład: I want you to take it three times a day. (Proszę brać to lekarstwo trzy razy dziennie), Make an appointment to see me next week if it doesn’t get better over the next fewdays.(Jeśli za kilka dni objawy nie ustąpią, proszę przyjść w przyszłym tygodniu).

Na koniec małe zestawienie możliwych dolegliwości:


pain

ból

temperature/fever

gorączka

diarrhea

biegunka

cough

kaszel

runny nose

katar

rash

wysypka

sore throat

ból gardła


Autorka: Aleksandra Brożek


Kontakt       POL: (+48) 12 444 6929     SKYPE: edoo.pl