Blog angielski Edoo

Certyfikat FCE – co to jest za egzamin?

wstecz
fce co to

Poziom znajomości języka angielskiego w ogromnym stopniu decyduje dzisiaj o rozwoju zawodowej kariery. Pracodawcy kładą coraz mocniejszy nacisk na umiejętności językowe pracowników, ponieważ dzięki nim można poszerzać zakres działalności firmy, zdobywać nowe rynki i prowadzić negocjacje biznesowe z zagranicznymi kontrahentami. Co więcej, wymagane jest udokumentowanie kompetencji językowych, co wiąże się z posiadaniem odpowiednich certyfikatów. Mile widziana jest znajomość angielskiego co najmniej na poziomie B2 First, co oznacza, że dana osoba swobodnie posługuje się mówionym i pisanym językiem angielskim. Otwiera to również drzwi do studiowania za granicą. Aby uzyskać wspomniany certyfikat, trzeba zdać egzamin FCE. 

Co oznacza skrót FCE?

Za skrótem FCE kryje się określenie First Certificate in English. Oznacza ono egzamin znany również jako B2 First – wcześniej funkcjonował on pod nazwą egzaminu Cambridge English. Zdanie tego egzaminu uprawnia do uzyskania certyfikatu językowego, który jest honorowany na całym świecie. Wiele zależy oczywiście od wyniku uzyskanego przez kandydata na egzaminie. Przy tej okazji warto przypomnieć o tym, że egzaminy Cambridge English Qualifications są uznawane przez przeszło 25 tys. organizacji w różnych krajach. Wśród tych organizacji znajdują się nie tylko firmy komercyjne, ale też m.in. wyższe uczelnie czy instytucje rządowe. Egzamin FCE składa się z czterech części. Są to następujące sekcje: Reading and Use of English, Writing, Listening oraz Speaking. Poszczególne zadania egzaminacyjne mają na celu sprawdzić, czy kandydat posiada umiejętności na średnio zaawansowanym poziomie. Kluczowe znaczenie w tym kontekście ma znajomość gramatyki i słownictwa, które trzeba umieć stosować w rozmaitych sytuacjach. Osoba przystępująca do egzaminu powinna mieć opanowane czytanie i słuchanie ze zrozumieniem oraz konstruowanie wypowiedzi i tekstów pisanych dopasowanych do konkretnych okoliczności, a także nie mieć problemów w konwersowaniu z native speakerami. Najistotniejsza jest tu niezależność, co stanowi potwierdzenie biegłości językowej. 

Na jakim poziomie jest FCE?

Mówiąc o poziomie egzaminu FCE, nie da się nie wspomnieć o systemie określania kompetencji językowych Common European Framework of Reference for Languages (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego). Porządkuje on kwestie związane z ocenianiem poziomu znajomości języka angielskiego, co znacznie ułatwia przygotowanie nie tylko do egzaminu FCE, ale też np. do egzaminu CAE itd. Poszczególne poziomy znajomości angielskiego są odpowiednio oznaczone:

 • A1 odnosi się do poziomu początkującego (Beginner),
 • A2 oznacza poziom podstawowy (Elementary-Pre-Intermediate),
 • B1 to znajomość języka angielskiego na poziomie średnio-zaawansowanym (Intermediate),
 • B2 odnosi się do poziomu ponad średniozaawansowanego (Upper-Intermediate/Post-Intermediate),
 • C1 to poziom zaawansowany (Advanced),
 • C2 oznacza poziom znajomości języka zbliżony do poziomu prezentowanego przez native speakerów, a więc osoby, który danym językiem posługują się jako ojczystym (Nearly Native Speaker Level).

Zgodnie z opisem wprowadzonym przez wspomniany powyżej system B2 to tak naprawdę pierwszy liczący się w praktyce poziom oznaczający umiejętność swobodnego posługiwania się językiem obcym. Od tego poziomu mamy FCE, a na kolejnych poziomach wygląda to w następujący sposób:

 • egzamin Certificate in Advanced English (CAE) od poziomu C1,
 • egzamin Certificate of Proficiency in English (CPE) będący najwyższym poziomem.

Jeśli natomiast chodzi o ocenę, jaką można uzyskać na egzaminie FCE, to jest tu pięć opcji:

 •  A potwierdza znajomość angielskiego na poziomie C1,
 •  B i C oznaczają typowy poziom B2.
 •  D potwierdza znajomość języka na poziomie B1, ale oznacza niezdany egzamin,
 •  E oznacza niezdany egzamin.

Do czego potrzebny jest FCE?

Wiele osób uczących się języka angielskiego zastanawia się, czy warto zdać egzamin FCE. Wymienić można sporo przesłanek przemawiających za przystąpieniem do tego egzaminu. Jest on uznawany przez ponad 150 uczelni wyższych w naszym kraju i przez przeszło 2 tys. zagranicznych uczelni, co otwiera również drzwi do studiowania poza granicami Polski. W Polsce mając zdany egzamin już podczas studiów, uzyskuje się zwolnienie z egzaminu językowego. Jeżeli ktoś ma przygotowanie pedagogiczne, egzamin daje uprawnienia do nauczania języka w przedszkolach i w trzech pierwszych klasach szkół podstawowych. Łatwiej dostać pracę jako pilot wycieczek i w służbach cywilnych, gdzie od pracowników wymaga się znajomości angielskiego właśnie na tym poziomie. Mnóstwo pracodawców rodzimych i zagranicznych docenia fakt posiadania zdanego przez kandydata egzaminu Cambridge English Language Assessment – uwzględnienie go w CV zwiększa szanse na dostanie wymarzonej pracy. W ramach przygotowania do egzaminu warto np. zapisać się na odpowiedni kurs, rozwiązywać przykładowe testy oraz otaczać się na co dzień angielskim. Od osób, które mają go już za sobą, można dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.  Zobacz, jak wygląda nauka w Edoo
  – zupełnie za darmo i bez zobowiązań. 

  Przekonaj się o skuteczności naszych zajęć,
  a może zdecydujesz się dołączyć do tysięcy zadowolonych uczniów Edoo.  Przeczytaj również:

  Czy treść na tej stronie była dla Ciebie interesująca?
  Wybierz ocenę
  wstecz