Blog angielski Edoo

Jak przygotować się samemu do FCE – Poradnik krok po kroku

wstecz
jak przygotować się samemu do FCE

Sprawne posługiwanie się językiem angielskim to na współczesnym rynku pracy to absolutna podstawa. Co więcej, nie wystarczy po prostu dobrze mówić po angielsku, aby korzystnie wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej – znajomość angielskiego musi być potwierdzona stosownymi certyfikatami, czego coraz częściej wymagają pracodawcy. Jeden z tych certyfikatów, a mianowicie B2 First, ma szczególne znaczenie oraz wyróżnia się na tle pozostałych. Znany jest lepiej jako FCE (First Certificate in English). Jak przygotować się do egzaminu FCE samodzielnie? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Co trzeba umieć na egzamin FCE?

Aby dobrze przygotować się do FCE, trzeba najpierw wiedzieć, z jakich części składa się egzamin. Jego celem jest określenie, czy przystępująca do niego osoba może się poszczycić znajomością angielskiego na poziomie B2, a więc wyższym średniozaawansowanym. Jest to poziom pozwalający na swobodne porozumiewanie się w języku angielskim w sytuacjach prywatnych i zawodowych oraz konwersowanie z native speakerami. Egzamin składa się z kilku części:

 • Reading and Use of English

Ta część egzaminu trwa 75 minut i polega na pracy z różnymi rodzajami tekstów. Osoba zdająca egzamin musi wykazać, że czytanie ze zrozumieniem przychodzi jej z łatwością. 

 • Writing

Czas trwania tej sekcji egzaminacyjnej to 80 minut. Jak sama jej nazwa wskazuje, pozwala ona sprawdzić umiejętność pisania w języku angielskim. Do napisania są dwie prace: jedna na zadany temat oraz druga mająca zwykle formę listu czy wiadomości e-mailowej. 

 • Listening

Trzecia część egzaminu FCE trwa 40 minut. Egzaminowany musi udzielić odpowiedzi na pytania odnoszące się do odsłuchiwanych wcześniej nagrań takich jak np. audycja radiowa, publiczne przemówienie czy program informacyjny. 

 • Speaking

To najkrótsze zadanie egzaminacyjne zajmujące zaledwie 14 minut. Odbywa się w formie rozmowy, której uczestnikami jest para egzaminatorów i dwie osoby zdające egzamin. Kandydaci do uzyskania certyfikatu FCE powinni wykazać się umiejętnością wyrażania swoich opinii oraz podejmowania decyzji będących rezultatem negocjacji. 

Jak więc doskonale widać, egzamin B2 First ma bardzo wszechstronny charakter. Podejmując się samodzielnej nauki, trzeba położyć szczególny nacisk na znajomość gramatyki i słownictwa. Od uczestników egzaminu wymaga się umiejętności językowych obejmujących mówienie, czytanie i słuchanie ze zrozumieniem oraz pisanie. 

Czy da się samemu przygotować do FCE?

Decydując się na samodzielne przygotowanie do egzaminu FCE, należy liczyć się z tym, że jest to nie lada wyzwanie. Oczywiście będziesz w stanie to zrobić, ale pod warunkiem, że mocno się zmotywujesz i zdyscyplinujesz. Do zdania tego egzaminu nie wystarczy bowiem opanowanie określonych partii materiałów, jak ma to miejsce np. w przypadku matury. Nie ma tutaj w stu procentach dokładnego zakresu słownictwa czy gramatyki, jaki należy opanować. Warto zapisać się na specjalny kurs przygotowujący do FCE lub przynajmniej na jedną czy dwie lekcje z lektorem, który pomoże ustalić priorytety w nauce do egzaminu.

Uczestnictwo w kursie ma ten plus, że dzięki temu łatwiej zmobilizować się do systematycznej pracy. Oprócz tego samodzielna nauka angielskiego powinna polegać na rozwiązywaniu możliwie jak największej ilości przykładowych testów. Sporo materiałów znajdziesz w internecie, ale zdecydowanie opłaca się też korzystać z anglojęzycznych zestawów egzaminacyjnych, jakie wydaje Cambridge University Press. To sprawi, że nabierzesz wprawy w rozwiązywaniu poszczególnych zadań oraz obeznasz się z formułą całego egzaminu. To także świetna metoda usystematyzowania wiedzy. Otaczaj się językiem angielskim – słuchaj radia, piosenek i podcastów po angielsku, oglądaj kanały na YouTube oraz seriale i filmy, rzecz jasna również po angielsku.  Zobacz, jak wygląda nauka w Edoo
  – zupełnie za darmo i bez zobowiązań. 

  Przekonaj się o skuteczności naszych zajęć,
  a może zdecydujesz się dołączyć do tysięcy zadowolonych uczniów Edoo.  To pomoże w rozwijaniu umiejętności słuchania i rozumienia ze słuchu oraz szlifowaniu wymowy. Jak najwięcej czytaj anglojęzycznych książek i artykułów oraz sięgaj po pomoce naukowe, które bez trudu dopasujesz do swoich potrzeb. Mogą to być np. fiszki – w każdym razie nie skupiaj się na jednym źródle wiedzy. W miarę możliwości staraj się jak najczęściej prowadzić rozmowy po angielsku. Stwórz plan nauki i konsekwentnie go realizuj – licz się z tym, że 1 godzina nauki dziennie może okazać się niewystarczająca. 

  Ile czasu potrzeba na przygotowanie do FCE?

  O ile w teorii nie ma konkretnego limitu czasowego wyznaczającego granicę możliwości przygotowań do egzaminu FCE, o tyle w praktyce wygląda to inaczej. Wszystko zależy od poziomu, z jakiego startujesz – to kluczowy czynnik określający to, ile czasu poświęcić trzeba na to, aby uzyskać potwierdzenie znajomości języka angielskiego w formie certyfikatu B2 First. Przy znajomości języka angielskiego na poziomie podstawowym lub ponadpodstawowym przygotowania do egzaminu powinno się zacząć z minimum rocznym wyprzedzeniem.

  Jeżeli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z angielskim, osiągnięcie poziomu pozwalającego przystąpić do egzaminu FCE zajmuje z reguły 3-4 lata. Wiele w tym momencie zależy od indywidualnych predyspozycji – jednym nauka przychodzi łatwiej, a inni muszą przeznaczyć na nią więcej czasu. Bez wątpienia ogromnym ułatwieniem jest nauka angielskiego na studiach – sporo uczelni wyższych umożliwia studentom uzyskiwanie certyfikatów. Sporo dają także zajęcia w szkole językowej – zwłaszcza jeśli jest to kurs ukierunkowany właśnie na zdanie omawianego egzaminu. 

  Czy trudno jest zdać egzamin FCE?

  Każdy, kto decyduje się przystąpić do egzaminu FCE, zadaje sobie pytanie: czy jest on trudny? Nie da się ukryć, że nie należy on do łatwych, co potwierdzają osoby mające go za sobą. Dobra informacja jest taka, że jego zdawalność jest wysoka – upragniony certyfikat uzyskuje ok. 70 proc., czyli znaczna większość, przystępujących do niego osób. Aby go zdać, należy uzyskać ocenę A, B lub C. Oceny D i E oznaczają niezdany egzamin – na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przystąpić do niego ponownie. Najwyższa ocena, a więc A, potwierdza umiejętności na poziomie C1.

  Typowemu poziomowi B2 odpowiadają oceny B i C – są one równoznaczne z umiejętnością niezależnego, samodzielnego posługiwania się angielskim w mowie i piśmie nawet w złożonych sytuacjach. Ocena D nie uprawnia co prawda do uzyskania certyfikatu, ale potwierdza znajomość języka na poziomie B1. Egzamin FCE stawia przed uczestnikami szereg wymagań. Są obszary sprawiające zdającym go osobom niemałe trudności.

  Żeby wspomnieć m.in. o gramatyce, która w stopniu średnio-zaawansowanym do prostych nie należy. Niezbędna jest duża kontrola nad językiem, mówionym i pisanym, ponieważ doświadczeni egzaminatorzy momentalnie wyłapują najdrobniejsze błędy i luki. Certyfikat B2 First jest potwierdzeniem znajomości języka angielskiego wymaganej od pracowników wielu firm czy służby cywilnej. Umiejętność posługiwania się angielskim na tym poziomie otwiera drzwi do rozwoju zawodowej kariery, a to ważny powód, żeby zawalczyć o odpowiedni wynik egzaminu.

  Przeczytaj również:

  Czy treść na tej stronie była dla Ciebie interesująca?
  Liczba głosów: 1 Ocena: 5/5
  wstecz