Blog angielski Edoo

Jak nauczyć się mówić po angielsku? Nasze sposoby!

wstecz
jak nauczyć się mówić po angielsku

Dla wielu z nas rozmawianie po angielsku wydaje się przeszkodą nie do pokonania. Całkiem niesłusznie! Mówienie w języku angielskim wcale nie jest takie trudne. Wystarczy kilka sprawdzonych sposobów i nieco niezbędnej wiedzy, a oczekiwane efekty pojawią się naprawdę bardzo szybko. Nie wiesz, jak nauczyć się mówić po angielsku? Mamy dla Ciebie garść przydatnych podpowiedzi!

Jak szybko nauczyć się mówić po angielsku? Proste zasady

Dlaczego mówienie po angielsku sprawia nam początkowo tak wiele trudności? Powodów tej blokady może być naprawdę wiele. Wrodzona nieśmiałość czy niepewność wobec własnych umiejętności mogą skutecznie utrudniać prowadzenie rozmowy w obcym języku. W wielu przypadkach źródła problemu można szukać też w szkolnej edukacji. Zadania z podręczników, nawet te dotyczące mówienia, z reguły niedostatecznie przygotowują dzieci do prowadzenia płynnej i naturalnej konwersacji. Co ciekawe, u większości młodych osób zasób słownictwa i znajomość zasad jest całkowicie wystarczająca do tego, by zacząć mówić po angielsku. Problem stanowi wówczas jedynie brak odpowiedniego przećwiczenia tej umiejętności. 

Wobec tego, jak nauczyć się mówić po angielsku? Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni zasób słownictwa. Im więcej wyrażeń znasz, tym łatwiejsze będzie dla Ciebie rozmawianie w obcym języku. Istotne okażą się także podstawowe zasady gramatyczne. Znajomość czasów i konstrukcji zdań jest niezbędna do przeprowadzenia rozmowy. Jednak pamiętaj przy tym, że wcale nie musisz być bezbłędny, aby zacząć mówić po angielsku. Wręcz przeciwnie! To właśnie regularnie prowadzone rozmowy po angielsku sprawią, że lepiej zapamiętasz pojedyncze słowa i reguły gramatyczne.

Pamiętaj też, że nie istnieje jedyna słuszna technika nauki mówienia po angielsku. Warto łączyć ze sobą różne metody i znaleźć wśród nich te, które przynoszą Ci najbardziej widoczne efekty. Jeśli chcesz nauczyć się mówić płynnie w języku angielskim, musisz zadbać o regularność ćwiczeń i uzbroić się w cierpliwość. 

Zanim zaczniesz mówić – słuchaj

Jak nauczyć się mówić po angielsku? Niech zmysł słuchu stanie się Twoim największym sprzymierzeńcem. To bardzo ważne, zwłaszcza dla osób początkujących. W języku angielskim większość słów wymawia się zupełnie inaczej, niż zapisuje. Właśnie z tego względu słuchanie jest niezbędne, jeśli chcesz nauczyć się mówić i rozumieć swojego ewentualnego rozmówcę. 

Czego słuchać, aby szybko nauczyć się mówienia po angielsku? Filmy i seriale z napisami będą idealne na początek. Świetnie sprawdzą się także krótkie filmiki, podcasty czy piosenki. Kiedy osłuchasz się z brzmieniem poszczególnych słów i zwrotów, mówienie po angielsku stanie się dla Ciebie o wiele prostsze. Co więcej, świadome słuchanie pomoże Ci nie tylko zaznajomić się z akcentem oraz intonacją. To także świetny sposób na powiększenie swojego zasobu słownictwa. Pamiętaj przy tym o zachowaniu regularności. Niech angielskie nagrania, filmy, utwory muzyczne i audycje otaczają Cię jak najczęściej. Możesz słuchać ich w domu, w drodze do pracy czy w trakcie spacerów.

Teksty z filmów i piosenek, czyli niezawodny sposób na naukę mówienia

Jeśli już zaczniesz słuchać po angielsku, możesz przejść do kolejnego etapu swojej nauki mówienia. Poznawanie tekstów z filmów i piosenek to niezawodny sposób, który często wykorzystujemy nawet całkiem nieświadomie. Dlaczego ten sposób działa? To proste! Łatwiej zapamiętać nam konkretne zdanie, kiedy możemy skojarzyć je ze sceną w filmie lub charakterystyczną melodią. 

Jak wykorzystać tę metodę, aby przyniosła naprawdę dobre rezultaty? Powtarzaj usłyszane teksty jak najczęściej. Możesz zapisywać je na kartce w formie fiszek, aby potem ćwiczyć ich prawidłową wymowę. Przemyśl też, w jakich sytuacjach możesz wykorzystać wybrane zdania  i jak mogą one pomóc Ci poprowadzić udaną konwersację w języku angielskim.

Co ważne, do tego typu ćwiczeń początkowo warto wybierać materiały, które dobrze znasz. Ulubione filmy i piosenki w języku angielskim stanowią świetny materiał do nauki. Nie od dziś wiadomo, że ludzki mózg najlepiej przyswaja wiedzę, która budzi w nim pozytywne emocje i dotyczy to nie tylko dzieci.  Dopiero na późniejszych etapach nauki mówienia po angielsku warto zacząć sięgać po bardziej skomplikowane treści.

Magia czytania na głos

Jak nauczyć się mówić po angielsku? Dużo czytaj! Oczywiście na głos. Wykorzystasz w ten sposób magię pamięci mięśniowej. Twój umysł przyzwyczai się do nowego słownictwa i lepiej je zapamięta, a Ty nauczysz się wypowiadać angielskie zdania i zwroty.  Pamiętaj, aby każde sformułowanie przeczytać na głos przynajmniej dwa razy. Pierwszy raz powoli i dokładnie, drugi nieco szybciej i płynniej. Jeśli któreś zdanie sprawia Ci trudność, podkreśl tekst w wybranym miejscu i powtórz go kilkukrotnie. 

Co czytać, aby nauczyć się mówić po angielsku? Dla początkujących świetną opcją okażą się wszelkie teksty, które można odtworzyć także w wersji audio. Tego typu ćwiczenia znajdziesz w wielu podręcznikach do języka angielskiego. Z kolei, jeśli jesteś już na bardziej zaawansowanym poziomie, możesz bez wahania czytać na głos fragmenty z książek lub artykułów. Jeśli jakieś zdanie lub słowo sprawi Ci trudność, nie zniechęcaj się. Poprawne brzmienie poszczególnych zwrotów z łatwością odnajdziesz w internecie.

Mów po angielsku do siebie

Mówienie do siebie może brzmieć nieco abstrakcyjnie, ale naprawdę działa. Warto spróbować, zwłaszcza jeśli nie możesz przekonać się do prowadzenia konwersacji z drugą osobą. Nazywaj poszczególne czynności, które wykonujesz i wypowiadaj na głos swoje myśli – oczywiście w języku angielskim. Szybko zauważysz, że budowanie poprawnych zwrotów nie sprawia Ci większych trudności.

Mówienie do siebie warto potraktować jak ćwiczenie do prowadzenia konwersacji. To świetna technika zwłaszcza dla osób nieśmiałych, które nie są pewne swoich umiejętności. Pamiętaj również o tym, że o wiele łatwiej użyć w konwersacji zdania, które zdarzyło Ci się wypowiedzieć już wcześniej. Możesz wyobrażać sobie w głowie sytuacje i układać w głowie dialogi. Ważne jest, aby wykonywać takie ćwiczenie regularnie. Co bardzo istotne, w ten sposób uczysz się nie tylko prowadzenia rozmowy oraz dbania o akcent i wymowę. Mówienie do siebie w języku angielskim sprawia, że zaczynasz również myśleć w języku angielskim. To bardzo ważny krok! Właśnie ta umiejętność pozwoli Ci płynnie i naturalnie porozumiewać się w języku obcym, niezależnie od sytuacji.

Ciekawą metodą na poprawienie swojej umiejętności mówienia po angielsku, jest nagrywanie siebie. Wystarczy prosty dyktafon w smartfonie. Dzięki nagraniom łatwiej uchwycisz błędy w wymowie, które zdarza Ci się popełniać. Słuchaj uważnie i staraj się za każdym razem wypowiedzieć wybrane zwroty jeszcze lepiej. Nagrywaj ten sam tekst do momentu, w którym nie będzie trzeba już niczego poprawiać.

Ucz się całych zwrotów, a nie samych słów

Po zapoznaniu się z powyższymi sposobami ta zasada wydaje się jasna, jednak warto podkreślić to jeszcze raz. Oczywiście, nauka nowych wyrazów jest bardzo ważna. Bez odpowiedniego zasobu angielskich słów nie jest możliwe prowadzenie udanej konwersacji. Nie można jednak zapominać, że pojedyncze słówka to za mało, aby rozmawiać. Właśnie dlatego tak ważne jest uczenie się całych zwrotów w języku angielskim. 

Pamiętaj, że każdy język jest zbudowany według konkretnych reguł i zasad. Jego naukę warto więc traktować schematycznie. Znajomość konkretnych zdań pomoże Ci samodzielnie konstruować poprawne wypowiedzi, bazujące na ich budowie. Co ciekawe, działa to także w drugą stronę. Łatwiej zapamiętać słowa i ich wymowę, kiedy nauczysz się ich zastosowania w konkretnych zdaniach.

Jak szybko nauczyć się mówić po angielsku? Praktyka czyni mistrza

Już wiesz, jak nauczyć się mówić po angielsku. Jednak poznanie odpowiedniej ilości zwrotów i słówek to jedno. Wykorzystanie w ich rozmowie to drugie. Jeśli chcesz płynnie rozmawiać po angielsku, musisz po prostu zacząć to robić. W tej kwestii nie ma żadnej drogi na skróty. Dopiero kiedy zanurzysz się w języku, zobaczysz oczekiwane rezultaty.

Z kim możesz uczyć się rozmawiać po angielsku? Możliwości jest kilka. Warto poprosić o pomoc bliską lub znajomą osobę, która posługuje się językiem angielskim. Prowadzenie rozmów na dowolne tematy znacznie ubogaci Twoje słownictwo i pomoże przełamać nieśmiałość. Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę. Warto zacząć od podstawowych i prostych zwrotów, które pomogą Ci poczuć się pewniej.

Idealnym pretekstem do ćwiczenia rozmów po angielsku są oczywiście zagraniczne wyjazdy. Trudno o szybszą i bardziej efektowną naukę porozumiewania się w języku obcym. Nie bój się pytań o drogę i składania zamówień w restauracjach. Nawet jeśli jest obok Ciebie druga osoba, która lepiej radzi sobie z mówieniem po angielsku, nie wyręczaj się nią. Uwierz w swoje umiejętności i zobacz, że to wcale nie jest takie skomplikowane!

Jak przestać się bać używania języka angielskiego w rozmowie?

A co jeśli nie potrafisz się przełamać? Metody na pokonanie strachu przed rozmawianiem po angielsku są różne. Na niektórych doskonale zadziała presja i rzucenie się na głęboką wodę. Może to być na przykład samodzielny wyjazd za granicę, który w pewien sposób wymusi korzystanie z angielskich zwrotów i słówek w dialogach. Dla innych jednak tego typu metody mogą okazać się zbyt drastyczne. W takich przypadkach lepiej małymi krokami przekonywać się do mówienia po angielsku. Warto zacząć od wplatania nawet pojedynczych słówek i zwrotów w rozmowach z bliską osobą. 

Pamiętaj, że przełamanie strachu przed mówieniem w języku angielskim może wymagać w niektórych przypadkach nieco więcej czasu. Najważniejsze jest, aby się nie zniechęcać. Nie bój się także popełniania błędów. Przecież to właśnie na nich uczymy się najlepiej!

Rozmowy z native speakerem

Powyższe metody nauki mówienia w języku angielskim są bardzo skuteczne. Jednak większość z nich wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i nie gwarantuje osiągnięcia spektakularnych efektów w zatrważającym tempie.  Nauka porozumiewania się w obcym języku zawsze będzie stanowić długi proces. Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu czasu i chcesz naprawdę szybko nauczyć się mówić po angielsku, rozmowy z native speakerem będą dla Ciebie najlepszym możliwym wyborem.

Kim jest native speaker? W prostym tłumaczeniu jest to rodzimy użytkownik danego języka. To bardzo istotny aspekt, który odróżnia native speakera od lektora. W przypadku rozmów z native speakerem nie będziesz mieć możliwości żadnej taryfy ulgowej i drogi na skróty. Cała konwersacja będzie odbywać się w języku angielskim. To bardzo efektowna metoda nauki mówienia, coraz częściej stosowana nawet wśród dzieci i młodzieży.

Dlaczego warto rozmawiać z native speakerem? Regularne konwersacje z kimś, dla kogo język angielski jest naturalny, sprawią, że efekty Twojej nauki będą widoczne o wiele szybciej. Poprawisz swój akcent, zasób słownictwa oraz poznasz lepiej kulturę kraju, z którego pochodzi Twój rozmówca. 

Zapisz się na kurs języka angielskiego

Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem nauki mówienia po angielsku są naprzemienne konwersacje z native speakerem i lektorem. Dlaczego? Wykwalifikowany lektor wyjaśni Ci gramatykę i podstawowe zasady języka obcego. Native speaker natomiast pomoże Ci przełamać barierę językową i pokaże, jak wykorzystać swoją wiedzę i zasób słownictwa w praktyce. Jednak szukanie lektora i native speakera na własną rękę może być bardzo czasochłonne i uciążliwe. Dlatego najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem okaże się kurs języka angielskiego, który zapewni Ci obie formy konwersacji. Jeśli nie chcesz tracić czasu i pieniędzy na dojazdy, możesz zdecydować się na tryb nauki online.

Interesującą ofertę kursów języka angielskiego znajdziesz na naszej stronie. Współpracujemy wyłącznie z wykwalifikowanymi lektorami i dajemy Ci możliwość bezpłatnej konwersacji z native speakerem. Co więcej, nasza oferta skierowana jest nie tylko do osób dorosłych. Przeprowadzamy również merytoryczne kursy dla dzieci i młodzieży.  

Nie zwlekaj i zapisz się na bezpłatną lekcję próbną! Sprawdź nas zanim się zdecydujesz



    Zobacz, jak wygląda nauka w Edoo
    – zupełnie za darmo i bez zobowiązań. 

    Przekonaj się o skuteczności naszych zajęć,
    a może zdecydujesz się dołączyć do tysięcy zadowolonych uczniów Edoo.



    Przeczytaj również:

    Od czego zacząć naukę języka angielskiego? 10 najważniejszych kroków

    Najlepsze metody nauczania języka angielskiego – 6 sposobów nauki angielskiego

    Jak stworzyć plan nauki angielskiego?

    Czy treść na tej stronie była dla Ciebie interesująca?
    Wybierz ocenę
    wstecz