Blog angielski Edoo

Jak stworzyć plan nauki angielskiego?

wstecz
Jak stworzyć plan nauki angielskiego

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach niezwykle potrzebna i przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i na gruncie prywatnym. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o podjęciu nauki. Niezależnie od tego, czy chcemy robić to na własną rękę czy też będziemy korzystać z pomocy szkoły językowej pomocny może okazać się plan nauki angielskiego. Jak go stworzyć? O czym powinniśmy pamiętać? Jakie informacje muszą znaleźć się w takim planie? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie „po co mi właściwie plan nauki angielskiego?”. Wiele osób uważa bowiem, że nie jest im on potrzebny. Tymczasem jego posiadanie przynosi realne korzyści. Pamiętać musimy, że tzw. pójście na żywioł sprawia, że działamy chaotycznie, nie potrafimy regularnie zajmować się nauką a także szybko tracimy zapał. Tymczasem w nauce języka angielskiego niezwykle ważna jest systematyczność, motywacja oraz prawidłowe nawyki dotyczące uczenia się. Posiadanie planu nauki pozwala je wypracować. 

Plan nauki angielskiego – od czego zacząć?

Większość z nas nie wie jak powinien wyglądać plan nauki angielskiego i jak właściwie go stworzyć. Nie ma w tym nic dziwnego – nie jest to rozwiązanie, z którego korzysta się chociażby w szkołach. Na szczęście, opracowanie dobrego planu nie musi być trudne, choć nie da się ukryć, że wiąże się z kilkoma ważnymi kwestiami. 

Pierwszym etapem tworzenia planu jest zastanowienie się nad swoim poziomem znajomości języka obcego. Obecnie większość z nas miała już bowiem do czynienia z językiem angielskim i zna chociaż podstawy. Warto więc zastanowić się jak wygląda nasz poziom wiedzy, co potrafimy, z czym zaś mamy problem. Pomocne może być wykonanie testu diagnostycznego, który określi nasz poziom oraz wskaże ewentualne braki. Dostępne są w sieci, często również przeprowadzają je szkoły językowe by dopasować poziom nauki do potrzeb swoich uczniów. 

Kolejnym krokiem w stworzeniu planu nauki języka angielskiego jest zastanowienie się nad tym, co stwarza nam największy problem w przypadku nauki języka obcego. Zastanów się, czy boisz się konwersacji, czy też to gramatyka stwarza ci największy problem? A może masz bardzo ubogi zasób słownictwa? Warto zdać sobie sprawę z najsłabszych punktów naszej znajomości języka, ponieważ pozwoli to tak zaplanować naukę, by uzupełnić te braki. Przykładowo – osobie, która boi się prowadzić rozmowę przyda się więcej zajęć konwersacyjnych oraz rozmów z native speakerami i to właśnie taki rodzaj aktywności powinien zajmować najwięcej miejsca w planie. 

Określ cel i sposób metody nauki

Gdy znasz już swoje mocne oraz słabe strony o wiele łatwiej będzie ci stworzyć plan nauki angielskiego. Warto jednak mieć świadomość, że powinien opierać się nie tylko na twoim obecnym poziomie, ale również nawiązywać do poziomu, który chcesz osiągnąć. Dlatego też, zanim przystąpisz do plany określ sobie cel, który chcesz osiągnąć. Może być nim dobrze zdana matura lub egzamin na studiach, być może jednak zależy ci przede wszystkim na tym, by nauczyć się języka biznesowego, który pozwoli ci radzić sobie w rozmowach i negocjacjach w pracy. A może po prostu zależy ci na tym, by bez problemu komunikować się podczas zagranicznych wyjazdów. W zależności od tego, jak wygląda twój cel możesz potrzebować innych metod nauki i kłaść nacisk na inne kwestie. Może być to gramatyka, słownictwo, rozmowy czy rozumienie tekstu czytanego.  Właśnie dlatego ustalenie swojego celu jest tak ważne. W jaki sposób to zrobić? To bardzo proste. Weź kartkę papieru, na której zapiszesz główny cel, który chcesz osiągnąć a następnie wymień wszystkie umiejętności, których musisz się nauczyć. Przykładowo, jeśli chcesz radzić sobie lepiej w sytuacjach biznesowych i prowadzić negocjacje bez stresu musisz: 

  • opanować słownictwo branżowe, związane z biznesem;
  • nauczyć się czasów oraz zasad gramatycznych; 
  • prowadzić konwersacje na tematy służbowe w języku angielskim;
  • nauczyć się pisania dokumentów w języku angielskim;
  • potrafić czytać ze zrozumieniem umowy oraz inne dokumenty sporządzone w języku angielskim.

Jak widzisz, do zrealizowania masz naprawdę sporo. Dlatego też cel lepiej podzielić sobie na etapy i to według nich opracowywać plan nauki angielskiego. Pozwoli ci to szybciej odnieść pierwsze sukcesy w swoich założeniach a tym samym zmotywuje do dalszej nauki. 

Jeśli zaś mówimy o samej nauce, zanim napiszesz pierwszy plan nauki angielskiego musisz zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziesz się uczyć. Wydrukuj lub narysuj tabelę z dniami tygodnia i zastanów się ile czasu danego dnia (oraz o jakiej porze) możesz poświęcić czas na naukę. Powie ci to, czy lepszym wyborem będzie stacjonarny kurs, czy też coraz powszechniejsze i chętniej wykorzystywane zajęcia online. 

Dają one bowiem większą elastyczność w dopasowaniu godzin nauki do twojego dnia i zwyczajowej aktywności. Jednocześnie nie musisz obawiać się, że nauka przez internet będzie nieskuteczna lub nie znajdziesz do niej odpowiedniej motywacji. Musisz mieć bowiem świadomość, że obecnie szkoły online dopasowują godziny zajęć do swoich kursantów a przy tym oferują im opiekę dedykowanego lektora. Masz więc możliwość bezpośredniego kontaktu oraz prowadzenia rozmów z native speakerem. 

Wybór takiego rozwiązania jest wygodny i pozwala maksymalnie wykorzystać czas, który możesz poświęcić na naukę języka. Jednocześnie zastanów się również z jakich materiałów będziesz się uczyć. Nie da się bowiem ukryć, że w dzisiejszych czasach jest ich naprawdę mnóstwo. Podręczniki, poradniki, zeszyty ćwiczeń, fiszki, platformy i aplikacje do nauki języków, strony internetowe – to tylko niektóre z nich. Teoretycznie, daje ci to spore możliwości wyboru i pozwala otoczyć się językiem na różne sposoby. W praktyce jednak, osoby które korzystają ze zbyt dużej liczby książek oraz innych materiałów naukowych, często czują się przytłoczone, mają problem z organizacją, działają chaotycznie i szybko tracą motywację. A tego przecież chcemy uniknąć. 

Co więc zrobić? Warto zastanowić się z jakich materiałów warto korzystać w przypadku naszych celów. Jeśli nastawiamy się na poszerzenie słownictwa fiszki będą o wiele przydatniejsze niż gruby podręcznik. Jeśli zaś chcemy nauczyć się gramatyki możemy wykorzystać aplikacje mobilne, w których trenujemy na przykładach zamiast czytać regułki. 

Co ważne, w obecnych czasach wiele dobrych szkół językowych posiada własne platformy learningowe, na których znajdziemy praktycznie wszystkie niezbędne do nauki materiały. Jeśli korzystasz z usług takiej właśnie szkoły zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz dodatkowych książek i pomocy. 



    Zobacz, jak wygląda nauka w Edoo
    – zupełnie za darmo i bez zobowiązań. 

    Przekonaj się o skuteczności naszych zajęć,
    a może zdecydujesz się dołączyć do tysięcy zadowolonych uczniów Edoo.



    Termin osiągnięcia celu i monitorowanie postępów

    Kolejną niezwykle ważną kwestią, o której musisz pamiętać planując naukę języka angielskiego jest czas, w którym zamierzasz osiągnąć swój cel. W niektórych przypadkach określa go z góry narzucony termin – tak jest np. w przypadku egzaminu maturalnego czy wyjazdu za granicę. Jeśli jednak nie posiadasz daty granicznej a samodzielnie podejmujesz decyzję o tym, żeby poprawić swój poziom angielskiego wyznacz sobie datę osiągnięcia celu. Pamiętaj, że nie może być ona zbytnio oddalona w czasie, ponieważ stracisz entuzjazm i łatwo będzie przekładać ci naukę na później. Jednocześnie jednak pamiętaj, że presja czasu może działać destrukcyjnie, dlatego też terminy, które ustalasz powinny być możliwe do osiągnięcia. Zbyt krótki okres na zrealizowanie swoich zamierzeń wcale nie zmotywuje cię do cięższej pracy. Wprost przeciwnie, po początkowym czasie intensywnej nauki możesz odczuwać rezygnację i porzucić swoje cele, ponieważ uznasz, że i tak nie uda ci się ich zrealizować. Postaw więc na zdrowe podejście, zastanów się również nad metodą małych kroków i podziel swój główny cel na mniejsze, którym nadasz osobne terminy. Dzięki temu co kilka tygodni będziesz mógł cieszyć się z kolejnego, niedużego ale własnego sukcesu. 

    Jak jednak sprawdzić, czy rzeczywiście udaje ci się realizować swoje cele? Przechodzimy tutaj do bardzo ważnego zagadnienia, którym jest monitorowanie własnych postępów. Jest to niezwykle istotne nie tylko dlatego by upewnić się czy wybrane przez ciebie metody nauki zdają egzamin i przynoszą efekty. Monitorowanie postępów może bowiem również stanowić dla ciebie solidną dawkę motywacji. Jeśli zobaczysz, jak wiele udało ci się już osiągnąć znacznie chętniej podejmiesz wysiłek, by zrealizować swoje zamierzenia do końca. W jaki sposób możesz sprawdzać postępy? O ile w przypadku osób korzystających z usług szkół językowych nie stanowi to problemu, ponieważ to nauczyciel zajmuje się sprawdzaniem poziomu wiedzy ucznia i sam wskazuje mu obszary, w których powinien on jeszcze popracować, o tyle w przypadku nauki samodzielnej sprawa może wydawać się nieco trudniejsza. Jednakże, nawet jeśli uczysz się samodzielnie warto sprawdzić czy udało ci się opanować dane zagadnienie. Jak możesz to zrobić? To proste. Skorzystaj z jednej z aplikacji do nauki języka, znajdź stronę internetową z testami lub zwyczajnie wykonaj kilka ćwiczeń z podręcznika. Pozwoli ci to upewnić się, że twój poziom znajomości języka rzeczywiście wzrasta. 

    Jak powinien wyglądać plan nauki angielskiego? 

    Czas przejść do meritum a więc do samego tworzenia planu nauki angielskiego. Jak powinien wyglądać? Na dobrą sprawę, najważniejsze jego elementy a więc cele, które zamierzasz osiągnąć wraz z terminami, w których zamierzasz tego dokonać masz już przed sobą. Podobnie jak umiejętności, które musisz zdobyć oraz informacje, jakich ćwiczeń i sposobów możesz użyć aby to osiągnąć. Pozostaje więc jedynie usystematyzować całość i rozłożyć ją w czasie. 

    Co ważne, plan nauki języka nie musi przypominać planu lekcji i wyznaczać ścisłych godzin na daną czynność czy zajęcia (poza zajęciami w szkole językowej, których termin planuje się z wyprzedzeniem). Wiele czynności, takich jak czytanie anglojęzycznych artykułów czy naukę słówek możesz bowiem przeprowadzić w czasie wolnym lub np. dojazdu do pracy. Niemniej jednak warto zastanowić się co będziemy robić danego dnia i trzymać się ustalonych na dany dzień sposobów obcowania z językiem angielskim. 

    Ustal tygodniowy plan zajęć

    Opracowując plan nauki języka angielskiego najlepiej działać w ujęciu tygodniowym. Zacznij więc od wydrukowania tabelki z wszystkimi dniami tygodnia. Przy każdym z nich powinny znaleźć się chociaż trzy wiersze na aktywności związane z nauką języka. Pamiętaj, że w uczeniu się angielskiego niezwykle ważna jest systematyczność, dlatego też nie odpuszczaj nawet w soboty pozostawiając sobie niedzielę jako dzień odpoczynku. 
    Podstawą twojego planu powinny być zajęcia w szkole językowej lub samodzielna praca trwająca co najmniej kilkadziesiąt minut. Warto zadbać o to, by w kursie języka angielskiego uczestniczyć co najmniej 2-3 dni w tygodniu. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie aby lekcji było więcej, niemniej rozumiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Pozostałe rubryki w swojej tabelce możesz wypełnić sposobami nauki, które będą stanowiły uzupełnienie zajęć z nauczycielem lub lektorem. Obawiasz się, że nauki będzie zbyt dużo? Niepotrzebnie. Spora część z tych aktywności może trwać zaledwie 10-15 minut by i tak przyniosła zamierzony efekt. O jakich sposobach uczenia się mówimy? Poza lekcjami gramatyki, wymowy czy pisowni możesz zaplanować również rozmowę po angielsku z osobą ci znajomą lub z kimś z sieci, uczenie się słówek, czytanie i pisanie w języku angielskim, rozmowy telefoniczne, lekcje multimedialne (np. za pomocą platformy learningowej lub aplikacji), nauka z fiszek oraz wiele innych aktywności. 

    Wydawać by się mogło, że każdego dnia musisz więc sporo czasu poświęcić na naukę języka angielskiego jednak tak naprawdę, często więcej spędzamy scrollując media społecznościowe bez żadnej korzyści. Tak wypełniony plan nauki języka pozwoli ci zanurzyć się w języku angielskim, obcować z nim na co dzień i w różnych sytuacjach. To z kolei wpływa na efektywność uczenia się, ułatwia zapamiętywanie oraz likwiduje obawy przed mówieniem w języku angielskim. Staje się on bowiem naturalną częścią życia, która nie jest jednocześnie zbyt męcząca i zajmująca. Słowem, dobrze sporządzony plan to recepta na sukces.

    Jak utrzymać poziom motywacji do nauki?

    Plan nauki angielskiego ma na celu również utrzymanie odpowiedniego poziomu motywacji. Warto więc zadać o to, by się o niego zatroszczyć. W jaki sposób możemy to zrobić? Przede wszystkim pamiętajmy, że wcale nie musimy sztywno trzymać się ustalonych godzin czy zajęć, które zaplanowaliśmy. Oczywiście, jeśli korzystamy z zajęć szkoły językowej lepiej nie decydować się na odwoływanie zajęć, jednak warto brać pod uwagę fakt występowania różnych okoliczności życiowych i umieć zmodyfikować swój plan nauki angielskiego tak, by nie zaniedbywać również innych obowiązków.  

    Średnio już po dwóch, trzech tygodniach będziesz wiedział, czy twój plan sprawdza się w praktyce, czy też czujesz się zbyt przeciążony ilością zadań związanych z nauką angielskiego. Po tym czasie warto więc wprowadzić ewentualne modyfikacje, które pozwolą ci nie stracić zapału i chęci do nauki. 

    Kolejną ważną kwestią jest nagradzanie się za kolejne postępy. Każdy z nas lubi być chwalony i nagradzany za zadania, które wykonał dobrze. Wykorzystaj to ucząc się angielskiego. Jeśli udało ci się opanować kolejny czas, zrozumieć zasadę gramatyczną czy przyswoić sporą porcję nowego słownictwa zrób sobie drobną przyjemność. Może być to wyjście z przyjaciółmi, pyszny deser czy odcinek ulubionego serialu. Ważne, abyś podkreślił, że jest to nagroda za sukces w nauce. Dzięki temu zyskasz motywację do dalszych działań i pogłębiania wiedzy. 

    Podsumowując, jeśli chcesz, żeby twoja nauka przynosiła dobre efekty zadbaj o to, by stworzyć plan nauki angielskiego, dzięki któremu twoje działania będą systematyczne i bardziej efektywne. O tym, że warto zdecydować się na taki krok przekonało się już wiele osób uczących się języków obcych, które osiągnęły sukces. Ty również możesz dołączyć do tego grona. 

    Przeczytaj również:

    Czy treść na tej stronie była dla Ciebie interesująca?
    Wybierz ocenę
    wstecz